‘Attığımız her oy, Türkiye’nin barışını inşa etmelidir’

Post date:

Author:

Category:

16 Nisan referandum seçimine sayılı günler kala Yazar Halis Yurtsever referandum kararını PİRHA’ya değerlendirdi. Yurtsever, “16 Nisan’da attığımız her oy ile Türkiye’nin barışını inşa etmeli ve Türkiye barışının tohumu olmalıdır. Böyle bir gelecek için tabi ki barıştan, kardeşlikten, demokrasiden bahsederken de hayırlı günler için hayır hayır hayır diyorum” dedi. 

Siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve halkın ‘Hayır’ ve ‘Evet’ çalışmaları devem ederken, PİRHA sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Bingöl Karer Darebi köyünden olan Yazar Halis Yurtsever, 28 yıl öğretmenlik, 14 yıl sendikacılık görevi yapmış.

Türkiye’nin halklar mozaiği olduğunu söyleyen Yurtsever, “Bir halklar mozaiği olduğu için biz kendi içtenliklerimizle 1921 anayasasının ruhuna sahip çıkıyoruz” dedi.

“BU ANAYASA BİZİ TEMSİL EDİYOR MU DİYE SORMAK LAZIM”

“Bu anayasanın gerçek anlamda bizleri temsil ediyor mu etmiyor mu?” diye sorulması gerektiğini söyleyen Yurtsever, “Yani bir anayasaya baktığın zaman dilinle, kültürünle, kimliğinle, renginle içindeysen bu anayasa seni temsil ediyor. Oysa ki şu anda hazırlanmak istenen anayasa tekli zihniyetin anayasasıdır. Tek dil, tek millet, tek bayrak diyen bir anayasa kesinlikle bizim anayasamız değildir” diye konuştu.

Anayasanın kandırmaca olduğuna dikkat çeken Yurtsever, “Bu anayasa sistemin dediği şekilde çıkarsa bu ülkede devrimcilerin, Alevilerin yaşama şanslarının çok az olduğuna kesinlikle inanıyorum. Çünkü demokrasinin olmadığı bir yerde hoşgörü, barış ve  kardeşliğin bir arada yaşama şansı yok” dedi.

“BÜTÜN HALKLARIN KENDİSİNİ İÇİNDE GÖREBİLECEĞİ BİR SİSTEM ÇABASI VAR”

Yurtsever, temennilerini ise şöyle dile getirdi;

“Biz diyoruz ki ülkemiz bir doğa güzelliğidir, doğa bahçesidir. Her rengin, her dilin, her kimliğin, her kültürün özgürce, kardeşçe yan yana yaşama şartlarının yaratılmasıdır. Biz kimseye kem gözle bakmayız. Her dilin kesinlikle bu ülkede konuşulması lazım, eğitim dili olması lazım. İnsanların, halkların ana dili onların ana sütü kadar helaldir. Türkiye’nin üçte biri Kürtler’dir, Kürtler kendi ana dilini ana sütü kadar kendine helal ettirsinler. Bu bağlamda benim şikayetim ve sitemim şu: Ben de bir eğitimciyim, 28 yıl Türkçe öğretmenliği yaptım. Zamanım olursa bir 28 yıl daha da yaparım. Bizde kesinlikle ayrım, ırk, dil, din, cinsiyet farkı yok. Hangi halk olursa olsun, hangi kimlik olursa olsun, hangi inanç olursa olsun, çoğulcu bir sistem, demokratik, laik, herkesin kendisini içinde görebileceği bir dilin, bir kimliğin, bir inancın, bir eğitim sisteminin olması çabası var.”

“SONUNA KADAR BU MÜCADELEYİ SAVUNACAĞIZ”

“Türkiye halklarının barışı, kardeşliği, demokrasiyi, insanların özgürce, kardeşçe yan yana yaşama şartlarının yaratılması için sonuna kadar bu mücadeleyi savunacağız” diyen eğitimci Yurtsever, “Bu suçsa da biz bu suçu işleyeceğiz. İşlemek zorundayız. Çünkü biz yarınlarımıza, geleceğimize, bizden sonra gelen kuşaklara huzurlu, güvenilir, demokratik, laik, insanca yaşayabilme şartlarının yaratılması için bir ortam bırakmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“SANDIKLARDA BARIŞIN ÇİÇEKLERİ VE TOHUMUNUN EKİLMESİ GEREKİR”

16 Nisan’da yapılacak referandumda halklara seslenen Yurtsever, “Ey  Çerkesler siz kendinizi bu anayasanın içinde görebiliyor musunuz? Lazlar, Gürcüler, Araplar, Kürtler, Türkler, Aleviler siz kendinizi içinde görebiliyor musunuz? Türk halkının devrimcileri, sosyalistleri, aydınları şunu diyor; Bu anayasa beni temsil etmiyor. Özgürlüğün olmadığı, inanç özgürlüğünün, din özgürlüğünün, kimlik özgürlüğünün olmadığı bir anayasa özgür bir anayasa değildir” diye konuştu.

Yurtsever, “21. Yüzyılda böyle bir anayasanın inşası için Türkiye’de ne kadar kurum varsa, aydınlar, dernekler, ne kadar şahsiyetler, partiler, bilim adamları ve anayasa profesörlerinin yüzde 90’ı bu anayasa, anayasa değildir, diyor. Bu bağlamda Türkiye’nin barışı için, kardeşliği için, demokrasi için sandık başına giden bütün vatandaşların o sandıkta barışın çiçeklerini ve barışın tohumunu ekmesi gerekir” diye kaydetti.

Yazar Halis Yurtsever, “16 Nisan’da attığımız her oy, Türkiye’nin barışını inşa etmelidir. Türkiye barışının tohumu olmalıdır. Böyle bir gelecek için tabi ki barıştan, kardeşlikten, demokrasiden bahsederken de hayırlı günler için hayır hayır hayır diyorum” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR