Avrupa heyetine OHAL engeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Parlamenter, akademisyen ve gazetecilerden oluşan Avrupa heyetinin, temaslarda bulunduğu Amed’de yapacağı açıklama OHAL gerekçesiyle engellendi. Öte yandan heyet gördüğü hak ihlallerini raporlaştırıp, Avrupa’da anlatacak

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, akademisyen ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu heyet, Amed’e gelerek, sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi partilerle görüştü. İlk olarak Demokratik Toplum Kongresi’ni (DTK) ziyaret eden heyet, Eşbaşkan Leyla Güven ve DTK Başkanlık Divanı üyeleri ile basına kapalı olarak görüştü. Ardından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’ne geçen heyet, DBP Eşbaşkanı Yardımcıları Ramazan Tunç, Fatma Gül ve Mehmet Salih Yıldız’dan bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi aldı.

Öcalan ile görüşme talebi reddedildi

Heyetin görüşmesi sırasında parti binası polislerce ablukaya alınırken, parti binası önünde yapılmak istenen açıklama valiliğin Olağanüstü Hal’e (OHAL) dayandırarak açıkladığı “yasak” kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Bunun üzerine heyet parti binasında açıklamada bulundu. Heyet adına açıklama yapan Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Thomas Miley, daha önce planladıkları görüşmeleri gerçekleştirmek için geldikleri Türkiye’de İmralı Adası’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile de görüşmek istediklerini ve Adalet Bakanlığı’na başvurduklarını belirtti. “Abdullah Öcalan İmralı Adası’nda insani olmayan koşullarda hapsedilmiş durumdadır. Ve bu durum 19 yıldır devam ediyor” diyen Miley, Adalet Bakanlığı’na yaptıkları görüşme talebinin ise resmi bir açıklama yapılmadan reddedildiğini vurguladı.

Rapor hazırlanacak

Heyetin özellikle ülkedeki barış sürecinin sona ermesinden bu yana yaşananlara ilişkin bilgi edinmek istediğini belirten Miley, özellikle bölgede ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” nedeniyle insan hak ihlallerinin çok yoğun bir şekilde yaşandığının farkında olduklarını söyledi. Miley, gerçekleştirecekleri ziyaretlerinin ardından rapor hazırlayacaklarını ve bu raporu da uluslararası mekanizmalara sunacaklarını belirtti.

‘Avrupa’da anlatacağız’

Avrupa Parlamentosu’ndan Ulla Sandbaek ise, yaptıkları ziyaretler sırasında ciddi insan hakları ihlallerinden haberdar olduklarını dile getirdi. Sandbaek, “Türk hükümeti burada olup bitenleri bir şekilde bastırmayı aslında başarmış durumda. O yüzden bu misyon çerçevesinde burada öğrendiklerimizi dönüp Avrupa’da anlatmamız çok önemli olacaktır” dedi.

Heyet, kentteki programına Amed Barosu, Tevgera Jinên Azad (TJA), İnsan Hakları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında yapacakları görüşmelerle devam etti.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR