EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Berk: Kürt olduğumu onu tayınca anladım

54 yıl önce ‘Doğu Gecesi’ etkinliğinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı görüp, dinleyen 82 yaşındaki Yusuf Berk, ‘Kürt olduğumu o gece anladım ve o günden...

Seçime 45 gün kaldı: Yeşil Sol Parti halkların umudu olacak

14 Mayıs seçimlerinde partilerinin halkların umudunun temsilcisi olacağını ifade eden Yeşil Sol Partisi MYK üyesi Ahmet Asena Demokratik Cumhuriyet için ciddi bir adım atılacağını...

Freedom House: 14 Mayıs seçimi AKP için zorlu olacak

ABD’li düşünce kuruluşu Freedom House 14 ülkede seçimleri mercek altına alan analizde, Türkiye için deprem bölgelerinde ilan edilen OHAL ile özellikle muhalefet partilerinin çalışmalarının...

Uşak’ta şiddet gören kadın özsavunmada bulundu

Uşak’ta Z.K. isimli kadın kendisine şiddet uygulayan Adem Alagöz’e karşı öz savunmasını kullandı Uşak’ın İslice Mahallesi’nde Adem Alagöz ve Z.K. arasında bilinmeyen bir nedenden tartışma...

‘6284 sayılı kanunda değişiklik rejim değiştirmekle eşdeğer’

Seçim ittifaklarıyla birlikte 6284 sayılı kanunun hedef alınmasına tepki gösteren feminist aktivist Zozan Özgökçe, ‘6284 sayılı kanunun uygulanmaması üzerine yapılmış bir ittifak kadınların öldürülmesine...

Tutukluları 22 saat duvara baktırıp aç susuz bıraktılar

Deprem sürecinde yaşanan hak ihlallerine dair konuşan İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen, deprem sürecinde çoğunluğu Efrînli olan 23 tutuklunun havalandırmada duvara dönük bir...

Avrupa sağ popülizminin haritası

Macaristan

Sığınmacı karşıtı ve milliyetçi tutumuyla tanınan Viktor Orban’ın lideri olduğu Fidesz (Genç Demokratlar), 2010 yılından bu yana iktidarda. Fidesz, 8 Nisan’daki seçimleri de açık ara farkla kazandı. Katılım oranının bir önceki seçimlere göre yüzde 7 arttığı bu seçimde oyların yüzde 48,8’ini alan parti, 2014 yılındaki seçimlerde ise yüzde 44,9’luk bir başarı elde etmişti.

Öte yandan aşırı sağcı Daha İyi Bir Macaristan Hareketi (Jobbik) de seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 20’sini aldı. Yahudi karşıtı söylemleri ve Romanlara yönelik ayrımcı politikalarıyla tanınan Jobbik’in lideri Gabor Vona, sonuçların açıklanmasının ardından görevinden istifa etti. Jobbik, bir önceki seçimlerde oyların yüzde 21’ini almıştı.

Polen Jaroslaw Kaczynski & Viktor Orban, Debatte Europa nach Brexit (picture-alliance/dpa/D. Delmanowicz)

Jaroslaw Kaçinski ve Viktor Orban

Polonya

Mülteci karşıtı söylemleri ve yargı reformu, medya özgürlüğü ve kürtaj hakkı gibi alanlardaki icraatlarıyla AB tarafından sert eleştirilere maruz kalan mevcut Polonya hükümeti, göreve 2015 yılında geldi.

Jaroslaw Kaçinski liderliğindeki AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi (PiS), seçimlerde oyların 37,5’ini alırken, seçimlerden önce ülkeyi sekiz yıl boyunca yöneten, liberal eğilimli Vatandaş Platformu’nun (PO) oyları ise yüzde 24,1’de kaldı.

Polonya’da aralarında dışişleri, savunma ve içişleri bakanlarının da olduğu 9 bakan Ocak 2018’de değişirken, sözkonusu kabine revizyonu bir “Brüksel’e yakınlaşma sinyali” olarak nitelendirildi.

Avusturya

Sağ popülist Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ), 2017 yılından beri merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Sebastian Kurz’un başbakanlığını yaptığı hükümette koalisyon ortağı olarak yer alıyor.

2013 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 20,5’ini alan, 2017’de ise oylarını yüzde 26’ya yükselten FPÖ’nün lideri Heinz-Christian Strache, mevcut hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Dışişleri, içişleri ve savunma bakanlıkları koltuklarında da FPÖ’lü isimler oturuyor.

ÖVP lideri Başbakan Kurz da, FPÖ’nin tutumuna paralel olarak göç konusunda sert bir tutuma sahip. Kurz, göçmenlerin ülkelerinde “güvenli bölgeler” oluşturulmasını ve bunların AB tarafından “askeri olarak” desteklenmesini önermişti. Aynı şekilde her iki parti de Türkiye’nin AB üyeliğine açık bir biçimde karşı.

Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache

Yunanistan

Aşırı sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi, 2015 yılındaki seçimlerde oyların 3,7’sini alarak, oyların yüzde 35,5’i ile sandıktan birinci parti olarak çıkan Radikal Sol Koalisyon (Syriza) partisiyle koalisyon kurdu.

Yunanistan’da Neo-Nazi kimliğiyle bilinen ve simgesi Nazilerin simgesi olan gamalı haçı anımsatan aşırı sağcı Altın Şafak partisi ise, seçimlerde oyların yüzde 6,3’ünü aldı.

Bulgaristan

Aşırı sağcı söylemleriyle tanınan Birleşik Vatanseverler ittifakı, Başbakan Boyko Borisov’un üçüncü kabinesinde koalisyon ortağı olarak yer alıyor. Ülkelerini Avrupa’ya gelen mülteciler karşısında “Hristiyanların cephe devleti” olarak konumlandıran Birleşik Vatanseverler, 2017 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 9,3’ünü alarak mecliste 27 koltuk elde etti. İttifak, Başbakan Borisov’un önceki iki kabinesine de dışarıdan destek vermişti.

Finlandiya

Mevcut Fin hükümetinde yer alan Mavi Reform partisi, önceden “Gerçek Finler” adıyla bilinen Finler Partisi’nin 2017 yılında ikiye bölünmesiyle ortaya çıktı. Finler Partisi’ni yaklaşık 20 yıl boyunca yöneten ve şu anda Dışişleri Bakanı olan Timo Soini ve 19 diğer milletvekili, partiden ayrılarak başlangıçta Yeni Alternatif adını taşıyan ve sonradan Mavi Reform olarak isimlendirilen meclis grubunu kurdu.

Mavi Reform’un şu anda beş bakanlığı bulunuyor. Parti henüz ikiye bölünmemişken yapılan 2015 seçimlerinde Finler Partisi, oyların yüzde 17,7’sini, 2011 seçimlerindeyse yüzde 19,1’ini almıştı.

Timo Soini

Timo Soini

Slovakya

Aşırı milliyetçibir tutuma sahip olan ve Romanlar ile ülkedeki en büyük azınlık olan Macarlara karşı ırkçı söylemleriyle tanınan Slovak Milli Partisi (SNS), 2016 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 8,6’ünü almış ve Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun üçüncü kabinesinde yer almıştı.

Mevcut Slovak kabinesinde SNS’in savunma, eğitim ve tarım bakanlıkları bulunuyor.Slovakya, 2015 yılında ülkeye kabul edecekleri 200 Suriyeli sığınmacının Hristiyan olmasını şart koştuklarını açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvan Netik, “800 Müslüman da alabilirdik, ama Slovakya’da tek bir cami dahi yok. Burası onların hoşuna gitmezdi” demişti.

Letonya

Aşırı sağcı Her Şey Letonya İçin! ve milliyetçi-muhafazakar Anavatan ve Özgürlük İçin/Letonya Ulusal Bağımsızlık Hareketi partilerinin 2010 seçimlerine birlikte girmesiyle ortaya çıkan Ulusal İttifak, 2011 yılında birleşerek tek bir siyasi parti halini aldı.

Ulusal İttifak partisi, 2010 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 7,8’sini, 2011’deki seçimlerde yüzde 13,9’unu ve 2014’teki seçimlerdeyse yüzde 16,6’sını aldı. Ulusal İttifak, 2011 yılından bu yana koalisyon ortağı olarak hükümette yer alıyor.

AfD Eş Başkanları Alice Weidel ve Alexander Gauland

AfD Eş Başkanları Alice Weidel ve Alexander Gauland

Almanya

Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine destek, 2015 yılı sonunda yaşanan mülteci krizi ve Başbakan Angela Merkel’in bu konuda izlediği politikayla arttı.

2013 yılında kurulan ve bünyesinde aşırı sağcı, ırkçı, Avrupa karşıtı, neoliberal ve muhafazakar eğilimler barındıran parti, 2017 seçimlerinde oyların yüzde 12,6’sını alarak meclise girdi.

2013 seçimlerinde de oyların yüzde 4,7’sini almayı başaran AfD, yüzde 5’lik seçim barajından ötürü meclise girememişti. Şu anda mecliste ana muhalefet partisi konumunda olan AfD, Almanya’nın 16 yerel meclisinin 14’ünde temsil ediliyor.

AfD’den daha sağcı olan ve Neo-Nazi hareketiyle özdeşleştirilen Nasyonal Demokrat Parti (NPD) ise hiçbir eyalet meclisinde temsil edilmezken, partinin Avrupa Parlamentosu’nda bir vekili bulunuyor.

Fransa

Ulusal Cephe (Front National), 1972 yılında partinin bugünkü lideri Marine Le Pen’in babası Jean-Marie Le Pen tarafından kuruldu. 2017 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Le Pen, ilk turda oyların 21,4’ünü alarak oyların yüzde 23,8’ini alan Emmanuel Macron’un ardından ikinci sırada geldi. İkinci turda ise oyların yüzde 34,5’ini aldı, ancak Macron’un arkasında kalarak seçimi kaybetti.

Le Pen, Fransa’nın AB’den çıkmasını (“Frexit”), para birimi olarak Euro’dan Frank’a dönülmesini, göçü durdurmayı, sınırları kapatmayı ve NATO’dan çıkarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump ile daha yakın ilişkiler kurulması gerektiğini savunuyor.

Marine Le Pen ve Geert Wilders

Marine Le Pen ve Geert Wilders

Hollanda

Hollanda aşırı sağının lideri olan Geert Wilders, İslam düşmanı ve göçmen karşıtı tutumuyla tanınıyor. Lideri olduğu Özgürlük Partisi’ni (PVV) Wilders, 2006 yılında, bugün lideri Başbakan Mark Rutte olan Halk Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nden (VVD) ayrılarak kurdu.

PVV, 2017 yılındaki seçimlerde oylarını önceki seçimlere göre yüzde 5 oranında artırarak yüzde 13,1’lik bir başarı elde etti. Türkiye’nin AB üyeliğine de karşı olan Wilders, 2015 yılında İngilizce konuştuğu bir video yayınlayarak Türklere hitap etmiş ve “Hükümetiniz sizin bir gün AB üyesi olacağınıza inanmanızı sağlayarak sizi kandırıyor. Bunu unutun. Siz Avrupalı değilsiniz ve hiçbir zaman olmayacaksınız. Türkiye gibi bir İslam devleti Avrupa’nın bir parçası olamaz” sözlerini sarfetmişti.

Belçika

1979 yılında Flaman Bloku ismiyle kurulup partiye yakın derneklerin ırkçılıktan hüküm giymesinin ardından 2004 yılında kapatılmasının ardından Flaman Çıkarları (VB) ismiyle yeniden kurulan parti, 2010 seçimlerinde oyların yüzde 7,7’sini, 2014 seçimlerinde ise yüzde 3,7’sini aldı. Flaman milliyetçisi parti, göçmen karşıtı tutumuyla tanınıyor.

İtalya

Kısa süre önce seçimlerde sandıktan İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin partisi Forza Italia (İtalya İleri), Kuzey Ligi ve Fratelli d’Italia’nın (İtalya’nın Kardeşleri) oluşturduğu ittifak toplamda yüzde 37’lik oranla birinci çıktı.

Sağ popülist ve sistem karşıtı Beş Yıldız Hareketi ise oyların yüzde 32,2’sini alarak seçimlerde tek başına en yüksek oyu alan parti oldu ve böylece büyük bir başarı elde etti.

Hükümetin hâlâ kurulmadığı İtalya’da merkez sağ partiler 8 Nisan’da, sistem karşıtı bir tutum benimseyen Beş Yıldız Hareketi’nin “kendilerini bölme teşebbüslerine” karşı birleşeceklerini ve gelecek hafta başbakan çıkaracaklarını açıkladı.

Beş Yıldız Hareketi lideri Luigi Di Maio

Beş Yıldız Hareketi lideri Luigi Di Maio

Hırvatistan

Sistem ve küreselleşme karşıtı tutumuyla tanınan ve bünyesinde hem sağ hem de sol popülist eğilimler barındırdığı belirtilen Canlı Duvar partisi, 2016 seçimlerine “Tek Yol Koalisyonu” adı verilen ittifakın bir parçası olarak girdi. İttifak, seçimlerde üç koltuk kazandı.

İsveç

AB, yabancı ve göç karşıtı ve milliyetçi ideolojiye sahip İsveç Demokratlar (SD) partisi, 2014 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 12,9’unu alarak üçüncü büyük parti olmayı başardı ve mecliste 49 koltuk kazandı. 1988 yılında kurulan SD, 2010 yılındaki seçimlerde ise oyların yüzde 5,7’sini almıştı.

Çekya

2017 yılındaki seçimlerde AB ve göçmen karşıtı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD), oyların yüzde 10,6’sını alarak meclise dördüncü güç olarak girdi ve mecliste 22 koltuk kazandı.

2015 yılında kurulan partinin Japon-Çek lideri Tomio Okamura’nın Çekya’nın AB’den ayrılması taraftarı olduğu ve Çeklerden camilerin etrafında domuz gezdirmelerini ve kebap yememelerini istediği biliniyor.

Tomio Okamura

Tomio Okamura

Danimarka

2015 seçimlerinde oyların yüzde 21,1’ini alarak ikinci parti olan Danimarka Halk Partisi (DF), etnik çeşitliliğe ve göçe karşı bir tavır benimsiyor. 1995’te kurulan parti, 2011 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 12,3’ünü almış ve mecliste 22 koltuk kazanmıştı.

Litvanya

Liberal Demokrat Parti (LDP) ismiyle kurulan ve 2006’da ismini Düzen ve Adalet (TT) olarak değiştiren milliyetçi ve AB karşıtı parti, 2016 yılındaki seçimlerde yüzde 5,3’ünü alarak mecliste 8 koltuk kazandı. TT, 2012 yılındaki seçimlerde ise 11 koltuk kazanmıştı.

Burak Ünveren

© Deutsche Welle Türkçe

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

Suudi Arabistan Şangay İşbirliği Örgütü’ne katılıyor

Suudi Arabistan, Şangay İşbirliği Örgütü’ne ‘diyalog ortağı’ olarak katılma kararı aldı Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne ‘diyalog ortağı’ olarak katılma kararı aldığını duyurdu. Suudi Arabistan...

Gazeteci Zagros: Türkiye Kandil’e saldırmak için İran ile anlaşma arayışında

Seçim hazırlıkları sürerken, gelişmeleri değerlendiren gazeteci Beritan Zagros, Türkiye’nin yapılacak seçimlerden önce Kandil’e saldırmaya hazırlandığını ve bunun için de İran’a ihtiyaç duyduğu için İran...

Depremzedeler: Helallik istediler, 53 gündür su bile yok

Semsûr’da temiz suya ulaşamayan depremzedeler mahalleye su verilmediği için suyu parayla satın almak zorunda kaldıklarını söyleyip ‘hakkımızı helal etmiyoruz’ dediler Peş peşe yaşanan depremlerin ardından...

Yeşil Sol Parti’nin seçim sloganı: Buradayız, birlikte değiştireceğiz

Yeşil Sol Parti Ankara’da Seçim Beyannamesi’ni açıklıyor Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Ankara’da bulunan bir otelde Seçim Beyannamesi’ni açıklıyor. Yeşil Sol Parti’nin...

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Suriye’nin başkenti Şam yakınında İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısında iki Suriyeli asker yaralandı Suriye’nin başkenti Şam yakınına İsrail tarafından saldırı düzenlendi. Şam hükümeti Savunma Bakanlığı...

Meteoroloji’den Serhat kentleri için çığ uyarısı

Birçok kent için yağışlı havanın etkili olması beklenirken Meteorolojiden kuvvetli fırtına nedeniyle yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzlara karşı tedbirli olunması istendi. Serhat...

Berk: Kürt olduğumu onu tayınca anladım

54 yıl önce ‘Doğu Gecesi’ etkinliğinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı görüp, dinleyen 82 yaşındaki Yusuf Berk, ‘Kürt olduğumu o gece anladım ve o günden...

Seçime 45 gün kaldı: Yeşil Sol Parti halkların umudu olacak

14 Mayıs seçimlerinde partilerinin halkların umudunun temsilcisi olacağını ifade eden Yeşil Sol Partisi MYK üyesi Ahmet Asena Demokratik Cumhuriyet için ciddi bir adım atılacağını...

Freedom House: 14 Mayıs seçimi AKP için zorlu olacak

ABD’li düşünce kuruluşu Freedom House 14 ülkede seçimleri mercek altına alan analizde, Türkiye için deprem bölgelerinde ilan edilen OHAL ile özellikle muhalefet partilerinin çalışmalarının...

Uşak’ta şiddet gören kadın özsavunmada bulundu

Uşak’ta Z.K. isimli kadın kendisine şiddet uygulayan Adem Alagöz’e karşı öz savunmasını kullandı Uşak’ın İslice Mahallesi’nde Adem Alagöz ve Z.K. arasında bilinmeyen bir nedenden tartışma...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat