Avrupalı Aleviler AP önünde hükümeti protesto etti

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) bağlı 261 Alevi Kültür Merkezi (AKM) Cemevi başkanları ve yöneticilerin katıldığı 300’e yakın Avrupalı Aleviler Perşembe günü Strasbourg Avrupa Parlamentosu (AP) önünde Türkiye’de yaşanan terör olayları ve hükümetin tutumunu protesto etti.
Protesto eyleminde, Fransız Sosyal Demokratlar Partisi AP parlamenterleri Guillaume Balas, Edourd Martin Avrupalı Alevilere destek oldu. Parlamenterler konuşmalarda Türkiye’nin AB değerlerinden giderek uzaklaştığını, Alevi toplumun yanında olduklarını ve desteklediklerini belirttiler.

Yaklaşık iki saat süren protesto eyleminde söz alan AKM temsilcileri konuşmalarını Fransızca, Almanca yaptılar. Konuşmaların özetinde şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye ve dünyaya AP önünden sesleniyoruz. Türkiye’de giderek yükselen otoriter rejim, hukuksuzluk, şiddet, terör ve tecavüz olayların artmasına biz Aleviler sessiz kalamayız. Mücadelemiz sonsuza dek devam edecek. Saray entrikaları ve AKP hükümetinin Türkiye’yi karanlığa, savaşa, gericiliğe, yoksulluğa sürüklemesine hayır demek için bugün Strasbourg AP önündeyiz. Milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırıldığı TBMM fiilen işlevsiz kaldığı, anayasanın çiğnendiği Alevi toplumun eşit haklar, eşit yurttaşlık gibi demokratik ve hukuksal taleplerinin asimilasyon ve inkar ile sünnileştirilmeye çalışan zihniyete karşı olduğumuz için buradayız. Tecavüz, tacizin arttığı, kendi halkına katliam yapan, planlayan, etnik dinsel milliyetçiliğin devletleştirildiği bu faşist rejime hayır diyoruz. Artık Recep Tayyip Erdoğan siyasetine dur demeyen suçlu olacak. Orta doğuda ve Türkiye’de yanan ateş Avrupa’ya sıçrayacak, Avrupa’yı saracak. Fransa ve Belçika’da yaşanan terör saldırıları İslami terörü küreselleştiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren vicdanlı Müslümanlara sesleniyoruz; AKP zihniyetine karşı dur demezseniz Müslümanlar yanacak. En önde yananlar Müslümanlar olacak.”

AKM temsilcileri öğleden sonra Strasbourg AKM binasında verilen yemeğe katılıp deklarasyon çalışmaları için toplandı. AKM üyeleri hazırlanacak deklarasyonun TBMM, AP parlamenterleriyle bakanlara dağıtılacağını açıkladılar.

EN SON EKLENENLER