Avukat yaka paça duruşma salonundan atıldı

Post date:

Author:

Category:

ÖHP üyesi avukat Suat Eren, Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesince yanında müvekkillerinin vekâleti olmadığı gerekçesiyle “Duruşma düzenini bozmak”tan duruşma salonundan atıldı.

İstanbul’da Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması bulunan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Avukat Suat Eren, mahkeme Başkanı Hüseyin Öztürk’ün talimatı ile duruşma salonundan çıkarıldı. Adli bir dosya için görülen duruşmaya giren avukat Eren, müvekkillerinin vekâleti yanında olmadığı için mahkeme başkanı ile usul tartışması yaşadı. Mahkeme başkanı, Av. Eren’e vekâleti yanında bulunmadığı gerekçesi ile savunma yapamayacağını söyledi. Eren’in CMK’da ağır cezalarda böyle bir uygulamanın olmadığını belirterek, duruşmadan çıkmayacağını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Eren için “Duruşma düzenini bozmak”tan duruşma tutanağına kayıt altına aldırdı. Ardından içeriye polisleri çağıran mahkeme başkanı Eren’in duruşma salonundan çıkarılması yönünde talimat verdi. Talimat üzerine polisler ile Eren arasında itişmeler yaşandı. Duruma tepki gösteren Eren, yere uzanarak polislerin kendisini dışarıya çıkarmasını engelledi. Ancak polis Eren’i, yaka paça kucaklayarak duruşma salonunun dışarısına çıkardı.

Eren, olay anını şu sözlerle anlattı: “Adli bir dosya. Öldürme dosyasıydı. Duruşma salonuna girdim. Müvekkillerimden birinin vekâleti vardı, birinin yoktu. Ama vekâlet yanımda değildi. Getirmemiştim. Savunma yapmak istedim. Mahkeme başkanı ‘konuşamazsın’ dedi. Usul tartışması başladı. Bana ‘sen zaten savunma yapamazsın’ dedi. Bana dedi ‘bu şekilde devam edersen duruşma düzenini bozmaktan salondan çıkarırım’ dedi. Ben itiraz ettim. Ardından tutanağa geçirdi. Polisleri çağırdı. Polisler geldi ‘ben çıkmadım. Beni çektiler yere yattım. Karşılıklı itişme oldu. Sonra beni kaldırıp dışarı çıkardılar.”

Eren, “Ceza Mhakeme Kanunu’n da müdahillik belli, süre belli. Usule aykırı bir şekilde keyfi bir şekilde savunma hakkı çiğnendi. Darp edilerek dışarı atıldım” dedi.

Eren, polisler ve mahkeme başkanı hakkında gerekli yerlere suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR