Avukatlar AYM’ye alınmadı

Post date:

Author:

Category:

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu olduğu dava öncesi Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapıp AYM Başkanı ile görüşmek isteyen avukatlara izin verilmedi.

Vekilliği ve parti üyeliği düşürülen HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu olduğu dava öncesi Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde basın açıklaması yapmak ve AYM Başkanı Zühtü Arslan ile görüşmek isteyen avukatlara izin verilmedi. Açıklama yapmalarına izin verilmeyen avukatlar adına kısa bir açıklama yapan hukukçu HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “Açıklama yapmamızı engelleyebilirsiniz ama Anayasa Mahkemesi’ne girmemizi engelleyemezsiniz” dedi.

‘YOĞUNLUK VAR’ DENİLEREK GÖRÜŞTÜRÜLMEDİLER

Başaran, daha önce tutuklu bulunan HDP milletvekilleri için AYM’ye başvuru yaptıklarını ancak AYM’nin daha karar vermediğini belirterek, “Dosyayla ilgili bilgi almak istediğimizi ve AYM Başkanı ile görüşmek istediğimizi söyledik. Ancak ‘Yoğunluk var’ denilerek, bizi AYM Başkanı ile görüştürmediler. Önünü iliklemeyen avukatlardan, hukukçulardan korkuyorlar” diye konuştu.

‘AYM’NİN KARAR VERMESİNİ BEKLİYORUZ’

“AYM’nin karar vermesini bekliyoruz” diyen Başaran, kendilerine uygulanan durumun ifade özgürlüğü ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtti. AYM binasına alınmadıklarını da sözlerine ekleyen Başaran, konuyla ilgili gerekli başvuruları yapacaklarını kaydetti.

Heyet yapılan açıklamanın ardında Figen Yüksekdağ’ın dava duruşması için Ankara Adliyesi’ne geçti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR