Aynı mahkeme hem ceza hem beraat verdi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Riha’nın (Urfa) Sêwreg (Siverek) ilçesinde yaşayan Tacettin Kalgı adlı yurttaş hakkında 2015’te sosyal medya hesabından yapılan “Şu an Türk savaş uçakları gerilla alanlarına bombalar yağdırıyor. Kahrolsun TC, kahrolsun AKP ve Erdoğan faşizmi” paylaşımı için açılan davada verilen hapis cezası, Yargıtay’ca bozuldu. 25 Şubat 2016’da görülen davada mahkeme, Kalgı’ya “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ettiği iddiasıyla verildiği 11 ay 20 gün hapis cezasını 7 bin TL adli paraya dönüştürdü.

Yargıtay bozdu

Karar üzerine Kalgı, avukatı aracılığıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulundu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme “yapılan paylaşımın içerik ve muhatap itibariyle doğrudan Cumhurbaşkanı’nın şeref ve saygınlığına saldırı niteliğinde olmadığını, güvenlik politikalarından kaynaklı yapıldığı” kanaatine vararak, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Kararından vazgeçti

Bozma kararının ardından 14 Kasım 2017’de yeniden yapılan yargılamada, mahkeme önceki kararından dönerek “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” suçunun unsurlarının oluşmadığını ve eylemin bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmadığına hükmederek, Kalgı hakkında beraat kararı verdi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR