Bağdat’tan Kerkük’e asker gönderme kararı

0
173

Irak ile İran parlamentoları Güney Kürdistan’da yapılan referandumu görüşmek için toplanacaklarını açıkladı. Irak parlamentosu referandumu görüşmek için dün Irak Başbakanı Haydar İbadî’nin katılımıyla toplandı

Savunma, içişleri ve petrol bakanları ile Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı ve Genelkurmay Başkanı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda referanduma yönelik atılacak adımlar görüşüldü. Kürt partilerinin boykot ettiği oturuma sadece 184 milletvekili katıldı. Irak parlamentosu, İbadî’yi “Kerkük ve tartışmalı bölgelere askeri güç göndermesi konusunda” yetkilendirdi. Parlamentonun söz konusu yetkiyi “Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması”na dayanarak verdiği belirtildi. Oturumda alınan kararda “Hükümet Kerkük’ün petrol sahalarını yeniden Petrol Bakanlığı’nın kontrolüne almalı” denildi.

Sınıra tank sevkiyatı
Öte yandan İran parlamentosu da İran Milli Güvenlik Şurası üyelerinin katılımıyla referandumu görüşmek üzere toplandı. İran parlamentosu Başkanı İkinci Yardımcısı Ali Muteheri Türkiye’nin referanduma karşı sert çıkışlarından da şüphe duyduğunu dile getirerek “Türkiye’nin sert tavrından şüpheleniyorum. ” dedi. Ayrıca İran rejimi önceki Güney sınırına yaptığı sevkiyatı artırarak, tank sevkiyatı yaptığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here