Baluken’e Berkin Elvan anmasından dava

Post date:

Author:

Category:

DİYARBAKIR – HDP Milletvekili İdris Baluken hakkında Berkin Elvan için 2014’te Bingöl’de düzenlenen yürüyüşe katıldığı için 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tutuklu HDP Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken hakkında Gezi Parkı direnişi döneminde polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 11 Mart 2014’te tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan (15) için 13 Mart 2014’de Bingöl merkezde düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle dava açıldı.

Çözüm sürecinin devam ettiği dönemde hazırlanan ve milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından iddianameye dönüştürülen fezleke, Bingöl 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet” ettiği iddiasıyla Baluken’in 18 aydan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, BDP Bingöl İl Örgütü’nün, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etmek için herhangi bir yetkili yere bildirim yapmaksızın Bingöl merkez Genç Caddesi’ni trafiğe kapatarak toplantı ve gösteri yürüyüşü yaptığı öne sürüldü. Baluken’in yürüyüşe geçen kitlenin en önünde yürüdüğü belirtilen iddianamede, Baluken’in trafiğe kapatılan caddede siyasi içerikli konuşma yaptığı, üzerine atılı suçu işlediği savunuldu.

Bu davada Baluken hakkında fezleke hazırlayarak yargılanması için Adalet Bakanlığı’na gönderen savcı Hakan Ceren, “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında 19 Temmuz 2016 tarihinde HSYK tarafından ihraç edildi.
 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR