Barınma hakkı eylemleri sonuç verdi

Post date:

Author:

Category:

Almanya’nın başkenti Berlin’de “Kira çılgınlığını durdur, herkes için güvenli bir ev” sloganıyla artan konut fiyatları ve kiralara dönük yapılan protestoların ardından referandum kararı alındı.

Ülkede 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler sırasında Berlin’de yaklaşık 240 bin konutun kamulaştırılması ve sosyal konutların kalıcı olmasını hedefleyen halk oylaması da yapılacak. Barınma hakkı için mücadele eden çok sayıda kuruluş, “Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım!” başlığıyla ortak açıklama yaparak “Ücretler artsın, kiralar düşsün” çağrısı yaptı.

KONUTLARDA RANT

Açıklamada, “İster Frankfurt, Dresden, Münih, isterse de Leipzig, Hamburg ya da Köln olsun, kiralar her yerde yükselmeye devam ediyor. Her yerde insanlar astronomik kiralarla, zorla tahliyelerle karşı karşıyalar ya da oturacak ev bulamıyorlar. Ücretler yerinde saydığı ve gelir kayıpları yaşandığı halde kiralar bunlara hiç aldırılmaksızın artmaya devam ediyor. Sayısız insan giderek gelirlerinin büyük bölümünü aşırı yüksek kiralara ayırmak zorunda kaldıkları için ellerinde yaşamlarını sürdürmek için pek bir şey kalmıyor” tepkisi verildi. Konut şirketlerinin rant politikalarıyla kira fiyatlarını belirlediği ifade edilen açıklamada, “Konutlar borsalarda spekülasyon malzemesi yapılıyor. Vonovia ve Deutsche Wohnen adlı konut şirketlerinin birleşmesiyle şu anda Avrupa’nın en büyük gayrimenkul tekeli oluştu. Ancak biz şunu biliyoruz: Barınma bir insan hakkıdır, ticari bir meta değildir” denildi. Ortak açıklamada imzacı olan kuruluşlar yarın Berlin’de barınma hakkı için kitlesel bir eylem yapacaklarını duyurdu.

OY PUSULASI KRİZİ

Öte yandan halk oylaması için mektupla oy kullanılabilecek. Kiracı hareketlerini destekleyen Deutsche Wohnen & Co. Enteignen sözcüsü Moheb Shafaqyar, mektupla oy kullanmak isteyenlere gönderilen oy pusulalarının eksik olduğunu açıkladı. Shafaqyar, “Referandumda kullanılacak oy pusulalarının eksik olduğuna dair şikâyetler alıyoruz. Bu affedilmez hatanın derhal giderilmesi gerekiyor. Belgeler seçim bürolarından temin edilebilir” açıklaması yaptı.

Dış Haberler

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR