Başika’yı temizleme operasyonu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Musul’un yakınında Êzidî, Asuri ve Süryanilerin kasabası Başika’nın tamamen denetime alınması için Peşmerge güçleri dört koldan operasyon başlattı.

Peşmerge güçleri pazartesi sabahı kuzey, güney, doğu ve batıdan Başika merkezine doğru harekete geçti. Peşmerge güçlerinin 24 saattte kasabayı tamamen kontrol altına almayı hedeflediği açıklandı. Özel Kuvvetler Birlikleri (Zerevani) zırhlı araçlarla Başika’nın Kopan, Tezherab ve Ömer Kamçı çevre köylerinden kasaba merkezine girdi.

RojNews’e değerlendirmede bulunan YNK Musul sorumlusu Xeyas Surçi, “Peşmerge güçlerinin Başika’nın dört bir tarafındaki ilerleyişi devam ediyor. Başika bölgesinin geniş olması ve DAİŞ çetelerinin bölgede birçok mayın ve bomba düzeneği yerleştirmiş olması ve Başika içerisinde sivil yurttaşların da olması nedeniyle peşmerge güçleri duyarlı ve dikkatli bir şekilde ilerleyişini sürdürüyor” dedi. Ayrıca koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da IŞİD’in Başika’daki mevzi ve merkezlerini bombaladığı kaydedildi. Sputnik’in haberine göre Federal Kürdistan Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Bakır, Rusya’dan askeri ve insani yardım talebinde bulunduklarını açıkladı. IŞİD, 3 Ağustos 2014 tarihinden bu yana Başika kasabasını işgal altında tutuyordu. 23 Ekim 2016’da Peşmergenin kasabayı aldığı haberleri çıkmıştı. Başika kasabası yakınında TSK, KDP desteğiyle askeri üs kurmuştu. Üs Irak ile Ankara arasında krize neden olmuştu. İran, direkt söylemek yerine Bağdat yönetimine sert açıklamalar yaptırmıştı.

Ebu Hamze öldürüldü

Bu arada Musul Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Cuburi, Ebu Hamze el-Muhacir el-Ensari isimli örgüt yöneticisinin, Musul’un güneyindeki Hammam el-Alil’deki operasyonlar sırasında öldürüldüğünü söyledi.

 Hana  Azad /Hewlêr-RojNews

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR