Beko: Adalet yerini buluncaya kadar sokakta direneceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

4 gündür süren Maçka Parkı’ndaki Adalet Nöbeti’ne işçilerle birlikte katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’de adaletin olmadığını belirterek, “Adalet yerini buluncaya kadar sokaklarda direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü’nün Maçka Parkı’nda başlattıkları “Adalet Nöbeti” 4’üncü gününde sürüyor. Sağanak yağmura rağmen parkı dolduran adalet nöbetçilerine bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) destek verdi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve çok sayıda işçi, “Adalet halkın ekmeğidir işçinin geleceğidir” pankartı ve “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “İşçiler birlik olsa dünya yerinden oynar” sloganlarıyla parka geldi. DİSK’lileri, parkta üzerinde “Adalet” yazan önlüklerle nöbet tutan yurttaşlar “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşıladı.

CANPOLAT: ADALET HERKESE İÇİN GEREKLİ

Nöbette konuşan CHP İstanbul İl Başkanı İsmail Canpolat, adaletin herkes için gerekli olduğunu dile getirerek, “Burada tüm düşünceden yurttaşlar var. CHP bayraklarını inmesini istiyorum çünkü bu bir parti meselesi değildir. Sadece Enis Berberoğlu için değil Selahattin Demirtaş’ın ve içerde olan tüm milletvekillerinin, gazetecilerin direnişidir, nöbetidir” dedi.

BEKO: SOKAKTA MÜCADELEYE DEVAM

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, adalet yürüyüşüne başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu selamlayarak başladığı konuşmasında, “15 Temmuz darbe girişimine en çok direnen konfederasyon DİSK oldu. Çünkü 1980 darbesinde bize yapılanları çok iyi biliyoruz, unutmuyoruz” dedi. AKP hükümetinin tüm milletvekillerinin darbeye karşı olmasına rağmen OHAL ilan ettiğini söyleyen Beko, hükümetin KHK’ler ile ülkeyi yönetmeye çalıştığına dikkat çekti.

KHK’lerle birlikte binlerce işçinin işten atıldığını ve belediyelere kayyum atandığını hatırlatan Beko, şöyle devam etti: “Tüm bu hukuksuzluklara rağmen gidebileceğimiz tek bir mahkeme yok. Üzülerek söylüyorum ki 150’ye yakın gazeteci tutuklu, 5 binden fazla basın emekçisi işsiz kaldı, AKP kendisine muhalif olan tüm basını susturdu. Türkiye’de adalet yok. Yarım MHP ve tam AKP bir araya gelerek, faşist bir anayasa yapıldı. Anayasada da Cumhurbaşkanı dışında kimse yok.”

“Adalet yerini buluncaya kadar sokaklarda direnmeye devam edeceğiz” diyen Beko, herkesi adalet nöbetini sahiplenmeye ve sokaklarda mücadele etmeye çağırdı.

Beko ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay ise yaptığı kısa konuşmada, “Diktatöre sadece bir laf edeceğim. Cumhurbaşkanı bugün Kılıçdaroğlu’na bir lütufta bulunduğunu belirtmiş. Bizde diyoruz ki senin lütfuna ihtiyacımız yok” dedi.

Konuşmaların ardından nöbettekiler, sanatçı Nurettin Güleç’in parçalarıyla halaylar çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR