Besiciler Botan’a göç ediyor

Post date:

Author:

Category:

Colemêrg’te (Hakkari) küçükbaş hayvan besicileri, kışın gelmesiyle birlikte Botan ve Xerzan bölgesine göç etmeye başladı. Bölgede besicilik yapan yurttaşlar, yıl boyunca birçok bölgenin “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanması sonucu kışın hayvanlarına verecek otu biçemedikleri için yem sıkıntısı çektiklerini ifade etti. Beslediği hayvanlarına ot ve saman bulamayan Lêwin mıntıkasındaki köylülerden İbrahim Demiryent, son yıllarda göçten başka çarelerinin kalmadığını söyledi.

Daha önce Colemêrg’ten yaya olarak çobanlar eşliğinde Cizîr (Cizre) ve Silopiya’ya (Silopi) gittiklerini belirten Demiryent, son yıllarda yolda yaşadıkları güvenlik sorunu nedeniyle kamyonlarla göç etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Hayvanlarını araçlara bindirip yola çıkma hazırlığı yapan Demiryent, 5 ay kaldıkları Silopiya’da çadır ve bulabilirlerse kiraladıkları evlerde kaldıklarını kaydetti.

Yaz boyunca yasak

Köylülerden Mustafa Duman ise yaylaların yaz boyunca yasaklanmasından yakınarak, “Buralarda yaşam çok zor artık. Bütün yaylalarımız yasaklanmış. Artık ekinlerimizi biçemiyoruz. Eskiden bin, 2 bin bağ ot biçtiğimiz yerlere gidemiyoruz bile” dedi. Yük taşımak amacıyla Çewlîg’ten (Bingöl) kente gelen kamyon şoförü Sait Cabbar, hem besiciler hem de kamyoncular için çok külfetli bir yolculuk yaptıklarını belirterek, “Burada aldığım yükten bin 400 lira kazanıyorum bunun bin lirası mazota gidiyor. Bize bir şey kalmıyor ama başka çaremiz de yok” dedi. Baleka (Pınarca) Köyü sakinlerinden Ahmet Pala da, tek geçim kaynaklarının besicilik olduğunu ifade etti.

COLEMÊRG

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR