Beyaz Saray’dan İdlib ve Esad açıklaması

Post date:

Author:

Category:

Array

Suriye rejimi tarafından İdlib’de gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırı ile ilgili Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

Beyaz Saray’dan Rusya’nın iddiaları ile ilgili yapılan açıklamada “Rusya suçu başkalarına atmaya çalışıyor, kimyasal saldırının terörist ya da asiler tarafından yapılmadığına gayet eminiz. Rusya’nın provakasyon açıklamasına ilişkin delil yok” ifadeleri kullanıldı.

‘ESAD KALDIĞI SÜRECE SURİYE’DE BARIŞ OLMAZ’

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Esad iktidarda olduğu sürece barışın hakim olduğu bir Suriye’nin mümkün olamayacağını söyledi.

BİR AÇIKLAMA DA MCCAİN’DAN

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Arizona Senatörü John McCain de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temasları kapsamında, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvanic, konseyin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic ve Hırvat üyesi Dragan Covic ile bir araya geldi.

Temaslarının ardından ABD’nin Saraybosna Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenleyen McCain, Bosna Hersek’in NATO’ya üyelik sürecinin yanı sıra Suriye’de yaşanan gelişmelere de değindi.

McCain, “Esad’ın savaş suçlusu olduğunu gösterdiğini ve gitmesi gerektiğini” kaydeden McCain, “ABD, dünyanın en güçlü ülkesidir. Hem IŞİD’i hem de Esad’ı aynı anda halledebiliriz.” dedi.

McCain, “İnsanların öldürülmesini ve aynı zamanda Halep’teki hastaneleri vuran Rusları durdurmak sorumluluğumuz. Bu hiçbir ülke için kabul edilebilir değil. Suriye’deydim, anneleri ve yaralıları gördüm. Esad, insanları öldürmeye son vermeli.” ifadelerini kullandı.

McCain ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un ‘Rusya’nın Esad ile ilişkilerine mesafe koyması gerektiği’ yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Beyaz Saray’dan geçtiğimiz hafta üst üste yapılan açıklamalarda Esad’ın gidişinin artık ABD’nin önceliği olmadığı ifade edilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR