Birçok kentte gözaltı operasyonu

Post date:

Author:

Category:

Birçok merkezde yapılan operasyonlarda aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Agirî’nin (Ağrı) Patnos ilçesinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe örgütlerine yapılan baskınla, HDP İlçe Eşbaşkanı Vahyettin İlgin ile DBP İlçe Eşbaşkanı Ömer Laçin gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla gözaltına alınan eşbaşkanlar Patnos İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Milletvekili adayı gözaltında

Semsûr (Adıyaman) merkez ve Pınarbaşı beldesinde yapılan polis baskınlarında da 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP milletvekili adayı olan Birsen Tunç’un yanı sıra DBP PM üyeleri Suna Kaymaz ile Suat Demir, DBP Semsûr İl Yöneticisi Yusuf bağırcı ve parti üyeleri İmam Sürgülü, Mehmet Ali Demirtaş ile ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 7 kişi, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Erzerom’da 38 gözaltı

Erzerom’un (Erzurum) Tekman ilçesi ve ilçeye bağlı çok sayıda mahallede dünden bu yana devam eden operasyonlarda ise gözaltına alınanların sayısı 38’e yükseldi. Aralarında HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 38 kişi, Palandöken ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye salonunda tutuluyor. Avukatları ile görüşmelerine izin verilmeyen 38 kişinin gözaltına alınma gerekçeleri henüz öğrenilemedi.

Gözaltına alınan 38 kişinin isimleri ise şöyle: Serdar Koçak, Aydın Ekici, Davut Bingöl, Hüseyin Kara, Selçuk Koçak, Orhan Demirel, İrfan Deniz, Yunus Sarıkan, Doğan Akdamar, Menderes Cihanoğlu, Tuncay Durdeniz, Nasır Sarıkan, Recep Baba, Mehmet Özbey, Abdulnasır Özbey, Reis Güngör, Abdulhait Bingöl, Mehmet İba, Ahmet İba, Rırfat Biler, Abdulcelil Esen, Metin Çoban, Melik Doğan, İhsan Güler, Burhan Bingöl. Gamze Dündar, Tuncay Karagül, Mehmet Çağlar, Menduh Değer, Faruk Bingöl, Mustafa Yıldır, Abdullah Yıldır, Umut Kaldır, Sait Cergooğlu, Selami Sümbül ve Burhan Dağ.

Şirnex’te 2 gözaltı

Yine Şirnex’in (Şırnak) Bahçelievler Mahallesi’ne bağlı olan Afet Evler bölgesinde düzenlenen ev baskınında Fuat Yiğit isimli bir yurttaş gözaltına alındı. Yiğit, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cizîr’de de (Cizre) ilçe belediyesinde Satın Alma Şefi olarak görev yağan Bahattin Yağarcık gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Yağarcık’ın, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

Adana’da çok sayıda eve baskın

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi’nde yaşayan Kürt ailelerden bazılarının evlerine yönelik baskın yapıldı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, gözaltına alınan kişilerden ikisinin isminin Cebrail Başçı ve Saadettin Duran olduğu öğrenildi.

Tayan ve Bor’un dosyasına ‘gizlilik’ kararı

Wan’da dün evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alınan DBP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Rojbin Bor ile İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Beritan Tayan’ın dosyalarına ise “gizlilik” kararı getirildi. Bor ve Tayan ile 5 gün boyunca avukat yasağının getirildiğini belirten avukat Barış Oflaz, soruşturmaya ise “Gizlilik” kararı konulduğunu belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR