BİRLİK OLURSAK BU YÜZYIL BİZİM

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürdistan’ın dört parçasından siyasi partiler, dün Moskova’da Kürt Konferansı’nda bir araya geldi. Tarihi bir dönemeçte yapılan konferansta konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Ebdulah, ‘Kendimizi yönetmek istiyoruz’ derken; konferansta ulusal birlik vurgusu öne çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’da dün düzenlenen 6’ncı Kürt Konferansı’na Kürdistan’ın dört parçasından çok sayıda siyasetçi, siyasi parti temsilcisi, aydın ve gazeteci katıldı. Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi’nin ortak düzenlediği Kürt Konferansı’nda PYD, HDP, YNK, Goran, Yekgirtû İslami, PJAK ve çok sayıda siyasi parti temsilcisinin yanı sıra Rusya Federasyonu parlamentosunun alt kanadı olan Duma’dan da çok sayıda kişi yer aldı.

Ortadoğu ve Kürdistan’da önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını, Rusya Kürt Sosyal Kurumlar Birliği Temsilcisi Araf Azmani yaptı. Ortadoğu’da önemli bir dönemde gerçekleşen konferansın, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edilmesinin yıldönümünde yapıladığına işaret eden Azmani, bununla bir mesaj verilmek istendiğini kaydetti.

Kürtlerin projesi var

“Ortadoğu’da Üçüncü Paylaşım Savaşı” başlığıyla yapılan konferansta konuşan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Rusya Temsilcisi Salahattin Soro, Ortadoğu’da ulus-devlet ve DAİŞ benzeri yapılara karşı bir yenilik gerektiğini belirterek, “Ortadoğu’da demokratik konfederalizm gerekiyor. Kürtler bu krizin aşılmasında rol almak istiyorlar. Şu an bu krizin aşılması için en önemli projeyi Kürtler sunuyor. Biz de tüm halklar gibi kendi topraklarımızda kendi kimliğimizle yaşamak istiyoruz” dedi.

‘Kürtlerle ilişkilerimiz var’

Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Başkanı Simyon Bagdasarov ise “İlk defa Kürt partileri bu düzeyde bir araya geliyor. Bu da ‘Kürtler bir değil, birlik olmazlar’ görüşünü savunan tüm kesimler için güzel bir cevap olmuştur. Rusya, Suriye olayları patlak verdiğinden beri Kürtlerle ilişkilerini üst düzeyde tutuyor. Rusya, Rojava’da Kürtlere daha da çok yardım edebilir. Bizler YPG’yi silahlandırabiliriz. Bunun olmaması için bir neden yok” diye konuştu.

‘Kendimizi yönetmek istiyoruz’

Toplantıda söz alan PYD Eşbaşkanı Asya Ebdulah da, 15 Şubat komplosunu lanetleyerek başladığı konuşmasında, Kürtlerin başından beri DAİŞ faşizmiyle mücadele ettiğini hatırlatarak, “Özellikle yapılacak olan Cenevre-4 toplantısına Kürtlerin mutlaka katılması gerek. Kürtlerin katılmadığı bir toplantı ve oluşacak bir anayasa Kürtleri bağlamaz. Rusya, Suriye için bir anayasa taslağı hazırladı. Taslakta Kürt otonomisinden bahsediliyor. Bizim sorunumuz otonomiler değildi. Kendimizi daha özgür yönetebileceğimiz bir sistem öneriyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘Çözüme hazırız’

“Türk devleti bizim için bir tehdittir. Tüm dünyanın gözü ününde Türkiye uçaklarını kaldırıp bizi vuruyor. Daha önce rejim uçakları bizi vuruyordu. Şu an Türkiye uçakları vuruyor” diyen Ebdulah, dünyanın bunun karşısındaki sessizliğini eleştirdi. Suriye sorununun demokratik yollarla çözümü için diyaloga hazır olduklarını vurgulayan Ebdulah, “Bunun için öneri ve görüşmelerimiz var. Kuzey Suriye Federasyonu Suriye’nin bir parçasıdır. Suriye rejiminin de bunu kabul etmesi gerek. Bizim katılmadığımız bir toplantıda bizim hakkımızda alınan hiçbir karar bizim için bağlayıcı olamaz. Suriye rejimi hâlâ eskisi gibi Suriye’yi yöneteceğini sanıyor. Artık Suriye için o günler geride kaldı; öyle bir şey artık mümkün değildir” dedi.

4_moskova_konferans

‘Rolümüzü oynayalım’

Konferansın diğer katılımcılarının yaptığı konuşmalarda ise şu satır başlıkları öne çıktı.

HDP Riha Milletvekili Osman Baydemir: Kürt sorunu demokratik yollarla çözüme kavuşabilir. Bugün Rojava’da Kürtler federasyon istiyorlar, biz de onlara katılıyoruz.

YNK Milletvekili İzzet Sabir İsmail: Rojava ve Şengal’in durumu ortada. Bizler ancak ulusal birlikle önemli kazanımlar elde edebiliriz.
Tevgera Azadi Yönetim Üyesi Hisen Kerkûki: DAİŞ saldırılarıyla beraber Kürt halkı Xaneqin’den Efrîn’e kadar aynı amaç etrafında toplanmış ve bu saldırıları boşa çıkarmıştır. Kürtler siyasi olarak da birliğini oluşturmalı. Artık rolümüzü oynayalım.

Kobanê Kantonu Başkanı Enver Muslîm: Kürtler Kobanê’de büyük bir sınav yaşadı. Kobanê tüm Kürtlerin birlik olduğu ve aynı duyguyu yaşadığı kent oldu. Kobanê’deki askeri ve ruhsal birlik siyasette de yakalanmalı.

Goran Milletvekili Şerko Hama Amin Qadir: Bu savaş artık Kürtler için varlık yokluk mücadelesidir. Kürt partileri de mücadelelerini yükseltmeli.

HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan: Artık uluslararası güçler Kürtler üzerinde yürüttükleri kirli oyunlardan vazgeçmeli.

‘Kürtlerle ortaklaşılmalı’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı da konferansa yazılı mesaj gönderdi. Fırat Haber Ajansı’ndan yer alan habere göre, mesajında ulusal birliğin önemine dikkat çeken KCK, Suriye’de Rojava Devrimi’nin etkili olduğu alanların bölge halkları için huzur adası haline geldiğini belirtti. Sorunların askeri müdahalelerle çözülemeyeceği tespitinde bulunan KCK, şunları kaydetti: “Rusya, ABD ya da bölgesel başka bir güç sadece askeri müdahalelerle bu tür insanlık dışı güçler karşısında başarılı olacaklarını sanıyorlarsa büyük yanılıyorlardır. Bu zihniyetteki güçler yenilgiye uğratılmak isteniyorsa Kürtlerle ortaklaşma zorunlulukları vardır. Kürtlerin ideolojik ve siyasi çizgisi Ortadoğu’daki sorunlara dokunursa çözümleri kolaylaşır.”

MOSKOVA / ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR