Bolsonaro etkisi: Altın madencileri Amazon’da bir kabileye saldırdı

Post date:

Author:

Category:

Array

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Amazon Ormanı’nı madencilere ve imara açacağı yönündeki açıklamalarının ardından, bir yerli kabilesi silahlı altın madencilerinin saldırısına uğradı. Onlarca altın madencisinin 600 bin hektarlık alanda bugüne dek koruma altında tutulan Waiãpi bölgesinde Mariry isimli köyü bastığı ve bir yerli liderini öldürdüğü belirtiliyor.

Buna göre, Amapá eyaletindeki bölgeyi işgal eden madenciler yerli lideri Emyra Waiãpi’yi çarşamba günü bıçaklayarak öldürdü. Yerli halk ölüm korkusuyla yüzlerce yıllık yaşam alanlarını terk ederek daha büyük bir köye göç ederken, madenciler de köyü işgal etti. Bölgeden silah sesleri geldiği, bir katliamı engellemek için bölgeye polis takviyesi yapıldığı belirtiliyor.

‘BOLSONARO CESARETLENDİRİYOR’

Yerel siyasetçiler ve yerli liderleri ise yaşananlardan faşist devlet başkanı Bolsonaro’yu sorumlu tutuyor. Son derece geleneksel olduğu ve ziyaretçilere pek sıcak bakmadıkları belirten kabilenin üyelerinden Kureni Waiãpi, The Guardian gazetesine demecinde “Madenciler yerlilerin köyünü işgal etti ve bugün hâlâ oradalar. Ağır silahları, makineli tüfekleri var. Federal polisten bu nedenle yardım istiyoruz” dedi. Kureni Waiãpi, Bolsonaro’nun yerlilerin haklarını tehdit eden açıklamalarıyla bu olayı cesaretlendirdiğini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR