‘Boş durmayacağız’ tehdidi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Lübnan Hizbullah’ı ve İran’ı kıskaca almaya çalışan Suudi Arabistan, Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırırken, BAE Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, İran ve İran’a bağlı gruplar karşısında boş durmayacaklarını açıkladı

Yemen’den Suudi kentlerine balistik füze atılması, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifa ettirilmesi, Riyad’daki saray içinde birçok ülkede IŞİD, El Nusra gibi gruplar üstünden yapılan kirli operasyonlar döneminin prens ve bakanlarının gözaltına alınmasıyla yükselen tansiyor, İran’a yönelik tehditlerle tırmanıyor.

Suudi Arabistan’ın, İran’ın bölge ülkeleri üzerindeki müdahalelerini görüşmek üzere, Arap Birliği üyesi ülkelere acil toplantı çağrısı yaptığı bildirildi. Mısır haber ajansı MENA’nın Arap Birliği’nden bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Suudi yönetiminin, Arap dışişleri bakanlarının pazar acil toplantı düzenlemesi çağrısı yaptığı kaydedildi.
Suudi Arabistan diğer yandan Yemen’den başkent Riyad’a balistik füze atılmasının ardından kapattığı Yemen’deki havaalanları ve limanları geri açacağını açıkladı.

BAE: ABD ile hareket ediyoruz

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş da, ülkesinin İran ve İran’a bağlı gruplar karşısında boş durmayacaklarını açıkladı. Abu Dabi Stratejik Forumu’nun açılışında konuşurken, İran’ı bölge ülkelerinin içişlerine karışmak ve mezhepçi politikalar üretmekle suçlayan Bakan, “İran’ın vekili olarak savaşan Husilerin, İran yapımı balistik füze fırlatarak nasıl Riyad’ı hedef aldığına şahit olduk. Bu İran’ın füzelerini sadece ülkesini savunma amacıyla yapmadığını göstermektedir” ifadelerini kullandı. “Biz Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, İran karşıtı tüm siyasetlerini tüm gücümüzle destekliyoruz” diyen Enver Gargaş uluslararası toplumun ortak hareket etmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Bakan, “terörizmi destekleyen bu ülkeye desteğin azaltılmasının, Suriye, Libya ve Yemen’deki çatışmalara yönelik politik çözümleri iyileştirmeye yardımcı olacağını” kaydetti. Suudi Arabistan ile Körfez ülkeleri, İran’ı Irak, Lübnan, Yemen ve Suriye’yi istikrarsızlaştırmakla suçluyor. Lübnan hükümetini de Hizbullah’ın ve İran’ın yönlendirdiğini kaydediyorlar.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR