‘Bu dava çökmüştür.. İki mağdur vardır Berberoğlu ve Anayasa Mahkemesi’

0
230

MİT TIR’ları görüntülerinin Cumhuriyet ve Aydınlık Gazetelerinde yayınlanması davası ile gazeteciler Can Dündar, Erdem Gül ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlamasıyla açılan davanın birleştirildiği davanın görülmesine başlandı. Duruşmada, Enis Berberoğlu’nun avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Reddi hakim talebi değerlendirilmek üzere üst mahkemeye gönderildi.

 İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde izleyicilere kapalı olarak görülen ilk duruşmaya, Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ve İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt katıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

 Enis Berberoğlu hakkında tahliye talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 20 Aralık tarihine erteledi.

CANPOLAT: BU DAVA ÇÖKMÜŞTÜR

 Duruşmanın ardından açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Bu dava çökmüştür. AKP FETÖ arıyorsa kendi içine, kendi belediyelerine baksın. Bu davada iki mağdur var, biri Enis Berberoğlu diğeri Anayasa Mahkemesi” diye konuştu.

 “AYLAR ÖNCE YAYIMLANAN FOTOĞRAF NASIL SUÇ OLUR?”

Enis Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Enis Berberoğlu’nun FETÖ terör örgütüne sözde irtibatına ilişkin bir dava bu. Bugün buraya bir üçüncü iddianame bağlandı. Yargılamanın konusu olan o TIR’ların fotoğrafları, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmadan önce Aydınlık gazetesinde çıkmıştı. O dönem bir gazetecilik başarısı olduğu söylenmişti. Hala aynısı söylenebilir. Aydınlık gazetesinde çıkan haberden sonra Cumhuriyet gazetesi yayınını yapmıştır. Anayasa Mahkemesi de Erdem Gül ve Can Dündar’ın hak ihlaline uğradıklarını ve tahliye edilmeleri kararını verdiğinde de Aydınlık’ta yayımlanan fotoğrafları referans almıştı. ‘Aylar önce yayımlanan fotoğraflar varken, Cumhuriyet gazetesinde çıkınca nasıl suç unsuru oluyor? Nasıl oluyor da gizliliği kaldırıyor?’ demişti Anayasa Mahkemesi. Buna rağmen tahliye kararı çıkmamıştır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here