‘Bu karanlığa dur diyelim’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tutuklu HDP Mêrdîn Milletvekili Gülser Yıldırım, 4 Kasım’da kadın siyasetçilerin hedef alınmasının tesadüf olmadığını söyledi. ‘Kimlerin alınacağına önceden karar verilmişti’ diyen Yıldırım, kadınlara, ‘Bu karanlık zihniyete dur diyelim’ çağrısı yaptı

Kasım 2016 tarihinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik başlatılan siyasi operasyonların üzerinden bir yıl geçti. Gece yarısı operasyonları ile gözaltına alınarak tutuklanan vekiller arasında bulunan HDP Mêrdîn Milletvekili Gülser Yıldırım operasyonların yıl dönümü vesilesi ile tutuklu bulunduğu cezaevinden JinNews muhabiri Medine Mamedoğlu’nun sorularını yanıtladı. Yıldırım hangi vekillerin alınacağının önceden belirlendiğini söyledi.

Hiçbir kötülükten çekinmiyorlar

İktidarın kendini korumak ve kalıcı kılmak adına ‘hiçbir kötülükten ve insanlık dışı uygulamalardan çekinmediğini’ söyleyen Yıldırım, 7 Haziran yenilgisi ile AKP’nin Kürt düşmanlığı üzerinden bir ittifak kurduğunu belirtti. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişi de hatırlatan Yıldırım, “Ekmeğin ve onurun kavgasını verenler ve siyasi iktidara muhalif olan herkes için sivil ölüm dayatılıyor” vurgusu yaptı.

Yüksekdağ tesadüf değil

Başlatılan operasyonlarda özellikle hedef alınan bir kadın özgürlük mücadelesi olduğunun altını çizen Yıldırım bunun nedenini ise şu sözlerle özetledi: “AKP iktidarının kadın düşmanı ve kirli savaş politikalarına en fazla karşı çıkan ve mücadele eden kadınlardır. İlk olarak Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi tesadüf değildir. Kadınların siyaseten rehin alınması yetmezmiş gibi ardı ardına cezalar verilip milletvekillikleri düşürülmeye devam etmektedir. Tüm bunlar, AKP’nin kadınların örgütlenmesinden, iradesinden ve mücadelesinden açıkça korktuğunun göstergesidir.”

Kimlerin alınacağı önceden belliydi

4 Kasım 2016’ta farklı il ve ilçelerde olmalarına rağmen helikopterlerle bir merkeze götürülmelerinin operasyonun da merkezi bir kararla devreye sokulduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, önceden kimlerin alınacağının, kimin hangi cezaevine götüreleceğinin de ayarlandığını ifade etti. Yıldırım, “Şimdi yapılan yargılama da formalitedir” dedi.

Kadınlara çağrı

Yıldırım başta Milletvekili seçildiği Mêrdînli kadınlar olmak üzere tüm kadınlara da şu çağrıyı yaptı: “ AKP’nin kadın düşmanı politikalarını bu kadar tırmandırmasının sebebi kadınların gücünde saklıdır. Kürdistan’ın diğer kentlerinde olduğu gibi Mardin’de de kadın iradesinin hapsedilmiş olması manidardır. Mardinli kadınlar başta olmak üzeri bütün kadınlara çağrım; karanlık zihniyete karşı örgütlü mücadelemizi büyütelim ve savaş politikalarına dur diyelim.”

Ne olmuştu?

Siyasi darbe olarak nitelendirilen 4 Kasım operasyonunda Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 15 HDP’li vekil tutuklandı. HDP’nin 27 milletvekili, bir kısmı birden fazla olmak üzere, toplam 67 kez gözaltına alındı. Halen 9 milletvekilli tutuklu bulunuyor. Ayrıca Figen Yüksekdağ, Besime Konca, Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın vekillikleri düşürüldü.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR