Bursa’dan Kocaeli’ye ‘Adalet’ yürüyüşü

Post date:

Author:

Category:

Ankara’dan İstanbul’a yapılan Adalet Yürüyüşü’ne destek için Bursa’dan Kocaeli’ye yürüyüş başlatıldı. Gemlik’ten başlayan yürüyüş her gün bir ilçenin devir alması ile devam edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne destek olmak için Bursa’dan Kocaeli’ye yürüyüş başlatıldı. Güzergah üzerinde bulunan ilçeden ilçeye devredilen yürüyüş Bursa’nın Gemlik ilçesinde başladı. Gemlik Adliyesi önünde yapılan açıklamada “Adalet” pankartı açılırken, yürüyüşe katılanların çoğunluğunu kadınlar oluşturdu. CHP Bursa Milletvekili Lale Bıyık’ın da katıldığı eylemde basın açıklamasını CHP Gemlik İlçe Başkanı Uğur Aslan yaptı.

‘AKP ADALETİ BU MUDUR?’

AKP iktidarına seslenen Aslan, “Bu parti isminde bile adalet ve kalkınmaya vurgu yapıyor. Yani ‘önceliğimiz adalet ve kalkınmadır’ diyor. Bir yandan yeni zenginler yaratan bu iktidar, diğer yandan da bu zenginlerin servetine servet katarken fakirlik adeta oy devşirmeye yarayan bir sosyolojik durum olarak kullanılmaktadır. İşte gelir paylaşımında AKP adaleti budur” dedi. AKP iktidarı döneminde hakim ve savcıların halka zulüm ettiğini savunan Aslan, “Daha dün Recep Tayyip Erdoğan’ın ben bu davaların savcısıyım dediği Ergenekon ve Balyoz davalarında yüzlerce vatansever cezaevlerine tıkılmış, aileleriyle birlikte binlerce yurttaşımız zulme uğramıştır. FETÖ’yle kol kola yaptıkları bu zulüm bu ülkede adalet olmadığının tek başına bile ispatı değil midir?” diyerek, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ile birlikte FETÖ ile mücadele bahanesi ile binlerce yurttaşın mağdur edildiğini belirtti.

‘BU SORUN HERKESİN SORUNUDUR’

Son olarak sözlerini “Adalet kavramına güvenin ortadan kalktığı ülkemizde bu sorun tek başına bizlerin sorunu değildir. Bu sorun tek başına sadece bu gün mağdur edilenlerin sorunu da değildir. Bu sorun bu ülkede yaşayan hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, dil, din, renk, ırk, etnik köken, mezhep fark etmeksizin hepimizin ortak sorunudur” şeklinde sürdüren Aslan, Türkiye’nin geleceğinin karartılmaması için tüm yurttaşları sokaklarda direnmeye çağırdı.

Açıklamanın ardından yurttaşlar Gemlik’ten Bursa’nın Orhangazi ilçesine doğru yola çıktı. Yurttaşların bu akşam Orhangazi’ye yetişmesi beklenirken, yarın Orhangazi ilçesinde bulunanlar yürüyüşü devralacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR