Çavuşoğlu: Rejim Afrin’e girerse ne için girer bu önemli

Post date:

Author:

Category:

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Rejim güçlerinin Efrin’e girmesi yönündeki iddialara ilişkin “Rejim buraya girer mi girmez mi? Girerse ne için girer bu önemli. PKK’yı, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. Ama PYD’yi korumak için giriyorlarsa bizi kimse durduramaz” dedi.

Suriye Devlet Televizyonu tarafından Esad güçlerinin Efrin’e gideceği yönünde yapılan açıklamalara ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es- Safedi ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Rejim buraya girer mi girmez mi? Girerse ne için girer bu önemli. PKK’yı, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. Ama PYD’yi korumak için giriyorlarsa bizi kimse durduramaz” ifadelerini kullandı.
Sputnik’in haberine göre ise YPG’nin Efrin Sözcüsü Brusk Haseke, “Biz defalarca Suriye ordusu Afrin’e girmedi dedik. Girecek de değil. Eğer bir anlaşma, gelişme olursa resmi bir açıklama yaparız. Bu haberlerden artık bıktık. Eğer Suriye ordusu Afrin’e gelecekse bunu sizden, kamuoyundan saklamayız. ‘Ordu Afrin halkına yardım etmeye gelecek’ deriz. Afrin ve Halep’teki siviller bazen sivil otobüsler geldiğine ‘İşte Suriye ordusu geldi’ diyorlar. Yanlış anlıyorlar” açıklaması yapmıştı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR