Cerablus’ta Kürt ve Arap karşıtı toplantı: MHP, Ülkü Ocakları ve Diyanet de katıldı

Post date:

Author:

Category:

Son zamanlarda Bab’ta çıkan çatışmaların altından Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirme çabası çıktı. Kürt ve Arapların bölgeden göçertildiğini, bölgeye Özbekistan ve Pakistan’dan Türkmenlerin getirildiği belirtildi. Yapılan bir toplantıya MHP, Ülkü Ocakları ve Diyanet’in temsilcileri de katıldı.

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı altında himayesindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları girdiği Cerablus, Ezaz, El Rai’den (Çobanbey) ve Bab’ta demografik yapı değiştiriliyor. Bölgede MHP ve bağlı Ülkü Ocakları kadroları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) subayları ile Diyanet Vakfı’nın ortak faaliyet için toplantılar yaptığı öğrenildi. Arap ve Kürtler başta olmak üzere diğer azınlıklar göçertilirken yerlerine, Hama, Özbekistan ve Pakistan’dan Türkmenlerin getirildiği belirtiliyor.

ÜLKÜ OCAKLARI KUZEY SURİYE’DE

İki gün önce Türkmen grup Lîwa Muntasir Bilah ile Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz’un katılımıyla yapılan bir toplantıda, Kuzey Suriye’de Türkmenleri daha etkin kılma üzerine konuşulduğu öğrenildi. Türk bayrağının asılı olduğu salonda alınan kararlar arasında Arap ile Kürtlerin bölgeden göçertilmesi olduğu ifade edildi.

DİYANET DE İŞİN İÇİNDE

Aynı toplantıya Diyanet Vakfı’nın temsilcilerinin de katıldığı objektife yansıdı. Fotoğrafta Cerablus merkez camisinde vakıf yöneticilerinin Türkmenler ile yaptığı toplantı olduğu öğrenildi. Toplantının amacına yönelik ise, Türkmenlerin aktif kılınması üzerine planlar yapılıyor.

TANIDIK YÖNTEM

Diyanet Vakfı’nın faaliyetlerinin önünü açmak için ise, 28 Mayıs’ta vakfa Bab’ın TSK bombardımanında yıkılan en büyük camisi olan Umer Bîn Hatep’in açılışının sağlandığı belirtildi.

CERABLUSLULAR ÇOK ÖFKELİ

Bu uygulamalar ile bölgeden çıkarılan, çıkmak zorunda bırakılan Arap ve Kürtlerin evlerinin ise, TSK ve ÖSO gruplarının üslerine çevrildiği belirtildi. Yerel kaynaklar, Türk subaylarının kentleri gezdiğini ve en geniş, stratejik evleri boşaltıp yerleştiğini söylediler. Cerabluslu A.K., başta Araplar olmak üzere herkese baskı olduğunu ifade ederken, şunları dile getirdi: “Araplar korkudan Türkçe öğrenip, konuşarak Türkmen olduklarını söylüyor. Askerler ‘Hiç kimse bize bir şey diyemez, yapamaz’ diyor. Kürt ve Araplar kaçıyor. Cerablusluların hepsi TSK ve ÖSO’yu işgalci olarak görüyor. Türk devletine çok öfkeliler ama korkuyorlar. İsyan ettiklerinde Türk askerleri bastırıyor.”

Erdoğan Altan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR