Cezaevi ‘kantinden alabilir’ diyerek hasta tutuklunun diyet yemeğini kesti!

Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan ve mide rahatsızlığı bulunan Nuriye Adet’e doktor tarafından diyet raporu verilmesine rağmen cezaevi idaresi ‘Kantinden satın alabilir’  diyerek diyet yemeğini kesti

Cezaevlerinde hasta tutuklulara yönelik keyfi uygulama ve hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan  Mezopotamya Ajansı editörü gazeteci Dicle Müftüoğlu’nun haberine göre, hasta tutuklu Nuriye Adet’e doktor tarafından verilen diyet yemekleri verilmiyor. 1944 yılından bu yana tutuklu Adet’in mide rahatsızlıkları nedeniyle diyet peynir tüketmesi gerektiğine dair rapor cezaevi idaresine sunuldu. Ancak idare tarafından kahvaltıda verilen diyet peynir birkaç ay önce gerekçesiz bir şekilde kesildi. Yemek dağıtımından sorumlu Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne dilekçe yazan Adet, doktor tarafından önerilen diyet peynirin tarafına verilmesini talep etti.

Kantine yönlendirdiler

Müdürlük ise dilekçeye, “Nuriye Adet’in kurumumuza gönderilen 22 Mayıs 2023 tarihi dilekçesinde ek olarak verilen diyet peynirini almadığını belirtmiştir. Kişinin 24 Eylül 2021 tarihli doktor raporuna istinaden gastrit hastalığı bulunduğundan mide ve karaciğer hastalıkları diyet menüsünden incelenmekte olup ek olarak yazılan peynir gibi gıda maddelerini Ceza ve Güvenlik Tedbirinin İnfazı hakkında Kanunun 72’nci Maddesi’nin 2’nci bendi  ‘hükümlü kendisine verilen günlük besin ve ihtiyaç maddeleri dışındaki ihtiyaçlarını kurum kantininden sağlayabilir’  kapsamında kendi kurum kantininden ücret karşılığında temin etmesi gerekmektedir” yanıtı verdi.

Aynı maddenin 3’üncü bendinde yer alan “Hasta hükümlüye kurum hekiminin belirleyeceği besinler verilir” maddesini dikkate almayan müdürlük, Adet’in diyet besinini keyfi bir ihtiyaç gibi gösterdi.

ANKARA

#Cezaevi #kantinden #alabilir #diyerek #hasta #tutuklunun #diyet #yemeğini #kesti

EN SON EKLENENLER