Cezaevi müdürü: Yine yaparız

Post date:

Author:

Category:

İHD, Giresun ve Trabzon cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini yerinde incelemek amacıyla cezaevine heyet gönderdi. Giresun Cezaevi’nde nöbetçi cezaevi müdürü ile görüşen heyet müdürünün darp iddialarına ilişkin kendilerine, ‘Tekrarlanması halinde aynı yetkiyi yeniden kullanacağız’ dediğini aktardı

Temmuz girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevlerinde işkence, darp ve hak ihlalleri haberleri arttı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesi yöneticileri ve avukatlardan oluşan bir heyet, son dönemde ciddi hak ihlalleri ile gündeme gelen Trabzon ve Giresun E Tipi cezaevlerinde tutulan tutsaklar ile görüştü. Yaşanan hak ihlallerini raporlaştıran heyet, hem siyasi tutuklular hem de cezaevi yöneticileri ile görüştü. Yapılan görüşmelerden sonra hazırlanan raporda yer alan ihlaller durumun vehametini ortaya koyuyor. Raporda, 9 Kasım günü Giresun E tipi Kapalı Cezaevi’nde askeri sayım düzenini kabul etmeyen tutsaklara işkence edildiği ve cezaevi yönetiminin ise işkenceyi kabul ettiği vurgusu yapıldı.

75 tutsak darp edildi

Geçtiğimiz günlerde tutsakların darp edildiği Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yapılan görüşmelerde, 9 Kasım günü askeri sayım düzenine karşı çıkan tutsakların gardiyan ve robocopların saldırısına maruz kaldığı ve aralarında hasta tutsakların da bulunduğu 75 tutsağın darp edildiği paylaşıldı. Raporda, cezaevinde darp edilen Mehmet Emin Edemen isimli tutuklunun da görüşlerine yer verildi.

‘Arkadaşlarımız yaralandı’

Edemen, olayı şu sözlerle anlattı: “OHAL ile birlikte değişen ve yönetimi devralan cezaevi idaresinin tavrı değişmeye başladı. 25 yıldır birçok cezaevinde kalmaktayım. Cezaevlerinde sayımın yapılma şekli ile ilgili yerleşmiş bir durum olduğu ancak yeni yönetim bu durumu değiştirmek isteyip askeri sayım düzeni dayatmasında bulundu. Kabul etmememiz üzerine 09.11. 2016 tarihinde kalabalık bir Cezaevi Hazır Kuvvet ve Robocoplar tarafından askeri sayım düzenine geçmediğimiz için koğuşlarımıza dönük saldırı yapıldı. Aralarında ağır hasta tutsaklarında bulunduğu 75 arkadaşımız ciddi bir şekilde yaralandı.”

Saldırıyı kabul etti

Cezaevinde tutsaklarla yapılan görüşmenin ardından heyet, ismini vermek istemeyen cezaevi nöbetçi müdürüyle de görüştü. Raporda, söz konusu müdürün ise tutaklara yapılan saldırıyı kabul ettiği, benzeri durumlarda yeninden tutuklulara saldırılacağı sözlerine yer verildi. Saldırıya ilişkin konuşan müdürün şu itirafları raporda yer aldı: “HDP Eş Genel Başkanları’nın tutuklanmasına tepki olarak olayın yaşandığı günün sabahında tutsaklar sayım vermedi ve slogan attılar. Bunun için müdahale yapıldı. Yapılan müdahale mevzuatta da yer alıyor ve güç kullanma kapsamında yer alıyor. Bunun tekrarlanması halinde aynı yetkiyi yeniden kullanacağız. Yapılan müdahale de yaralananlarda oldu.”

Keyfi hücre cezaları

Heyet raporunda tutsaklara içinde gazetemizin de olduğu çok sayıda gazetenin verilmediği aktarıldı. Tutsakların tutulduğu cezaevinde kapasitesinin aşıldığı belirtilirken, OHAL ile birlikte tutsaklara keyfi ve haksız disiplin cezalarının verildiği kaydedildi.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR