CHP’li Fikri Sağlar satılan köyleri sordu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Mersin Milletvekil Fikri Sağlar satılığa çıkarılan köyleri Meclis’e taşıdı.

“AKP iktidarının sata sata bitiremediği ülkemizde şimdi de köyler satışa çıkarılmıştır” diyen Sağlar, sözlerine “Seçim bölgem Mersin Erdemli ilçesinin Sarıkaya Köyü satışa çıkarılmıştır. Bu mağduriyetin bir anca önce giderilmesi lazımdır” diye devam etti.

İşte Sğaların Başbakan’ın cevaplamasıistemiyle verdiği o soru önergesi:

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Sarıkaya Köyü, Şener Şen’in “Züğürt Ağa” filmini aratmayacak cinste olup; Köyün girişine “satılık” pankartı asılarak satışa çıkarılmıştır. 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödemeyen vatandaşlar, köyü satma kararı almışlardır.

İddiaya göre, 2B arazilerine devletin belirlediği rakam; birinci bölge için 60 binTL, ikinci bölge için 50 bin TL, üçüncü bölge içinse 38 binTL olmuştur. Köylülerin bu rakamlarla arazileri satın almaları mümkün değildir.

Yeniden fiyat tespiti yapılarak hatanın düzeltilmesini talep eden köylüler yerlerinden olmakla karşı karşıyadırlar. Bu bedellerle satıldığı takdirde araziler toplam 50-60 milyon TL’yi bulmaktadır.

Köy 50-60 milyonu bırakın, 5 milyon TL’yi bile toplayacak kapasiteye sahip olmadığı bilinmektedir. Edinilen bilgilere göre bu arazilerin çoğunluğu kuru tarım arazileridir. Bu yüzden bu yanlışlığın düzeltilmesini gerekmektedir.

Yine seçim bölgem Mersin, Erdemli İlçesinin Üçtepe Köyü’nde yaşayan yurttaşlar da köyü toptan satmayı düşünmektedir. Dedelerinden kalma hazine arazileri için 2B kapsamında Maliyenin fahiş bedeller istemesi köylüleri canından bezdirmiştir.

Bu çerçevede:

1) 15 senelik iktidarınız boyunca bu ülkede sattığınız çok şey oldu. Şimdi sıra köylerde midir?

2) Züğürt Ağa filminin trajedisini aratmayan Sarıkaya Köyünü satışa çıkarma iddiası doğru mudur?

3) Satış fiyatına göre 50-60 milyon TL’yi bulan köyden 5 milyon TL’yi bile çıkaracak tarım kapasitesi yoktur. Buna rağmen bu fahiş bedel neden çıkarılmıştır?

4) Köylülerimizin mağduriyetini gidermek adına bir adım atacak mısınız?

5) Tarımı ve köylüyü destekleyen politikalarınız vatandaşlarımızın köylerini satmaya mecbur etmekle mi olacaktır?

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR