Corbyn’den İsrail’e tavır: Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılı yemeğine katılmıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Balfour Deklerasyonu’nun 100. yıldönümü gerekçesiyle 2 Kasım’da düzenlenecek yemeğe katılmayacağını açıkladı. Yemek, İsrail ve İngiltere hükümetleri tarafından düzenleniyor.

​Jeruselam Post’un haberine göre İngiltere’nin İsrail’in İngiltere Büyükelçisi Mark Regev, Corbyn’i “Deklerasyona karşı olan aşırılıkçılardan biri” diye niteleyerek tepki gösterdi. Yemeğe, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da bizzat katılacağı belirtildi.

İşçi Partisi’nin çizgisini sola kaydırdığı bilinen Corbyn, daha önce de Filistin yanlısı çıkışlarıyla dünya kamuoyunun gündemine gelmişti.

2 Kasım 1917 tarihinde yayımlanan Balfour Deklarasyonu, bugün İsrail devletinin bulunduğu ancak yayımlandığı dönemde Arapların çoğunlukta olduğu bölgeyi ilk kez Yahudilerin ulusal yurdu (Jewish National Home) olarak nitelemişti. İsrail devletinin meşruiyet kaynağı olarak gördüğü bu belge, Filistinliler tarafından ise sömürge yönetimi tarafından yayımlandığı gerekçesiyle geçersiz kabul edildi.

Filistin lideri Mahmud Abbas, Filistinlilerin maruz kaldığı zorlukların Balfour Deklarasyonu’ndan kaynaklandığını ve İngiltere’nin bu deklarasyon nedeniyle Filistin’den özür dilemesi gerektiğini savunmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR