Çorlu’daki tren katliamı duruşmasında ailelere saldırı

Post date:

Author:

Category:

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren ‘kazasına’ ilişkin 4 TCDD çalışanı hakkında açılan davanın ilk duruşması Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aile ve izleyicilerin salona girmek istemesi üzerine polisler ile izleyiciler arasında gerginlik yaşandı. Duruşma salonu kapıları içeriden kilitlendi. İçerideki aile ve avukatların dışarı çıkmasına, dışarıdakilerin de içeri girmesine izin verilmedi. 

AİLELERE DARP

Duruşma salonundaki aileler durumu, alkışlarla ve “Kaza değil cinayet” sloganları protesto etti. Mahkeme heyeti uzun süre duruşma salonuna gelmedi. Duruşma salonunun kilitli kapısı, izleyicilerin içeriden zorlaması ile açıldı. Kapının açılması üzerine polis içeri giren bazı aileleri darp etti. Avukatların araya girmesiyle kapıda kalan aileler de içeriye girebildi. Bazı aileler fenalaşarak, kriz geçirdi. Kazada, anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, duruşma salonuna girdiği sırada uğradığı darbın vücudundaki izlerini mahkeme heyetine gösterdi.

AVUKATLAR: AİLELER SUÇLU MUAMELESİ GÖRDÜ

Avukat Mürsel Ünder, “Yakınlarını kaybedenlerin aileleri, yürüyüş boyunca adalet istedikleri için polis tarafından suçlu muamelesi gördü. Herkesin elini kolunu sallayarak girebildiği adliyenin bahçesine bile giremedik. Üzerimize güvenlik diye demir kapıları çektiler. Konferans salonunun kapısına geldiğimizde, daha açılmamış duruşma için kim olduğu belli olmayan birileri kimlik tespiti yapıp salona bu şekilde almaya çalıştı” dedi.
Avukat Can Atalay da, “İsmail Kartal’ın sivil ve resmi giyimli kişilerin saldırısına uğradığını gördük. Saldıran kişilerin kimliğinin tespit edilmesini, bu kişilerle ilgili soruşturma başlatılmasını istiyoruz” dedi. 

MAHKEME HEYETİ: DAVADAN ÇEKİLİYORUZ

Mahkeme başkanı, saldıran polislerle ilgili suç duyurusunda bulunulması talebini oybirliğiyle reddettiklerini söyledi. Ardından avukatlar darp edildiklerini anlatmaya devam edince savcıdan görüşü soruldu. Savcı, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 
Mahkeme heyeti, davadan çekildiğini açıkladı. 
Dosya, mahkeme heyetinin çekilme kararının değerlendirilmesi için Çorlu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR