Covid-19 pandemisi: Vaka sayısı 2 milyonu aştı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünya genelinde Covid-19 pandemisinin bilançosu ağırlaşıyor. Avrupa saatiyle 15.00 itibariyle itibarıyla 2 milyon 16 binden çok vaka var. Can kaybı da 128 bini geçti.

ABD, en fazla en fazla vaka ve can kaybının olduğu ülke: 614 binden çok vaka, 26 binden çok can kaybı var. Vaka sayısı ABD’den sonra en çok İspanya’da.

İspanya’da vaka sayısı 177 bini, can kaybı da 18 bin 500’ü aştı. İtalya’daki can kayıpları da 21 bini aştı ve ülkede 162 binden çok vaka görüldü.

AVRUPA’DA VAKA SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Pandemiden en fazla etkilenen kıta Avrupa olarak kalmaya devam ediyor. AFP’nin hesaplarına göre Avrupa’da vaka sayısı 1 milyon 10 bin 858’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 85 bin 271’e çıktı.

ARAŞTIRMACILAR UYARIYOR

Guardian gazetesinin bilimsel bir araştırmaya dayandırdığı haberine göre, Covid-19’un yeniden ortaya çıkma ihtimali nedeniyle uygulanan 2 metrelik ‘fiziksel sosyal mesafe’ önlemi 2022’de de geçerli olabilir.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, önlemlerin devam etmemesi durumunda ikinci dalganın ilkinden daha hızlı ve etkin bir şekilde yayılabileceği uyarısı yapılıyor.

Aşo veya etkili bir tedavi yöntemi bulunmaması durumunda 2025’e kadar salgının yeniden ortaya çıkacağı durumlar görülebilir.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi epidemiyoloji uzmanı Profesör Marc Lipstich “Salgının yaz aylarında sona ereceği öngörüleri, enfeksiyonun yayılma şekliyle ilgili bildiklerimizle örtüşmüyor” dedi.

Dünya genelinde 490 binden fazla kişi iyileşti. 1 milyon 400 bine yakın kişi ise tedavi görüyor.

AB AŞI İÇİN FON ARAYIŞINDA

Avrupa Birliği de aşı geliştirmek için fon arayışında. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni koronavirüse karşı aşı ve tedavi yöntemlerinin araştırılması için 4 Mayıs’ta bir bağışçılar konferansı düzenleyecek.

PETROLDE TARİHİ ÇÖKÜŞ

Uluslararası Enerji Kurumu, Covid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi felç etmesi nedeniyle 2020 yılında petrol talebinde çöküş yaşanacağını belirtti. Kurum, bu yıl küresel petrol talebinin günde 9,3 milyon varil düşeceğini kaydetti. Enerji Kurumu, “Küresel ekonomi, 1930’lu yıllardaki Büyük Buhran’dan bu yana yeni bir boyuttaki baskılarla karşı karşıya” dedi.

TÜRKİYE’NİN YALANLARI

Türkiye’de AKP-MHP iktidarı yetkilileri, koronavirüs bilançosunu gizlemeye devam ediyor. Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının 65 bin 111, ölü sayısının da 1403 olduğunu söyledi.

Gerçek verileri açıklayanlar ve iktidarın yalanlarını eleştirenler ise -sağlıkçısından gazetecisine, banka çalışanından işçisine kadar- gözaltına alınıyor, işten atılıyor.

‘TÜRKİYE FARKLI HASTALIK OLARAK KAYDEDİYOR’

Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart ayından beri Covid-19 kabul ettiği vakaların, Türkiye’de hâlâ Avian Influenza (kuş gribi) veya Mers Cov (Ortadoğu solunum sendromu) olarak kayda geçtiği belirtiliyor.

DW Türkçe’ye konuşan Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ve meslektaşlarımız baktıkları hastaları kayıtlara geçirmeye çalışırken kodlarla ilgili bazı sıkıntılarını bizimle paylaştılar. Bu sıkıntılardan bir tanesi, bazı hastalarının Covid-19 olarak düşünüldüğü halde Avian Influenza diye bilinen başka bir hastalık olarak girilmesiydi” dedi.

TTB: EKİPMAN EKSİKLİĞİ NEDENİYLE ÖLÜMLER VAR

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi adına Başkan Sinan Adıyaman, sağlık çalışanlarının hala ekipman eksikliğinden yaşamını yitirdiğini söyledi.

Adıyaman, Sağlık Bakanlığı ne yazık ki bir salgın dönemine kişisel koruyucu ekipman stoku ve yönetimi açısından da hazır girmemiştir” dedi.

“Zorunlu olmayan üretim, salgının genişlemesine ve can kayıplarının artmasına sebep oluyor” diyen Adıyaman, şeffaf olunmamasına da tepki gösterdi.

AMED’DE DE SAĞLIKÇILAR RİSK ALTINDA

Amed’in Silvan ilçesinde Devlet Hastanesinde görev yapan 8 sağlık çalışanı, Kovid-19’a yakalandı. Dün Covid-19 testi yapılan çalışların testlerin pozitif çıktığı öğrenildi.

Kentte, şu ana kadar 26 sağlık çalışanın salgına yakalandığı ve yoğun bakım servisinde tedavisi süren bir sağlık çalışanın da hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan sağlık çalışanı Cuma Kurt, Covid-19’dan yaşamını yitirdi.   

MARDİN’DE KAYIP ARTIYOR, DEVLET GİZLİYOR

Mardin Kızıltepe’deki özel bir hastaneye kaldırılan ve testi pozitif çıkan Nevroz Çınar (44), yaşamını yitirdi.

Hastane yetkililerinin, Çınar’ın yakınlarını “Kimseye koronadan öldüğünü söylemeyin. İsmini paylaşmayın” diye uyardığı öğrenildi.

Kentte koronavirüs salgınından kaynaklı yaşanan ölüm ve vakalara ilişkin henüz iktidar tarafından bir açıklama yapılmazken, Çınar ile birlikte kentte salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısının en az 8 olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada Savur’a bağlı Yeşilalan Mahallesi de koronavirüs salgını nedeniyle karantinaya alındı.

AKP-MHP  CEZAEVLERİNDEKİ TUTSAKLARI ÖLÜME TERK ETTİ

AKP-MHP iktidarı, yandaşı olan tutukluları tahliye ederken, siyasetçisinden gazetecisine, insan hakları savunucularına kadar muhalif olanları ise ölüme terk etti. Tahliye olanların, otobüslerden AKP-MHP’yi yansıtan işaretler yaptığı görüldü.

HDP, AKP-MHP iktidarının tutsakları ölüme terk eden yasasına sert tepki göstererek, “Bu yasa ötekilerin idam fermanıdır” dedi, sessiz kalmayacağını açıkladı.

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan çölyak hastası Merve Aydoğan, kendisiyle birlikte 4 kişinin 3 Nisan’dan bu yana koronovirüse dair belirtiler gösterdiklerini ancak cezaevi idaresinin hastaneye sevk etmediğini, test yapmadığını açıkladı. Aydoğan, “Ölüme terk edildik” dedi.

Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde kalan bazı tutsaklarda Kovid-19 belirtileri görülmesi üzerine test yapılması yönündeki taleplerin, cezaevi idaresi tarafından dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

ABD

ABD’de vaka sayısı 614 bini, can kaybı 26 bini aştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’ne mali yardımları durdurma kararı aldı. Trump, organizasyonu salgını engelleyememekle suçladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Direktörü Guy Ryder, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile Gates Vakfı’nı birlikte kurduğu eşi Melinda Gates, Trump’ın kararını eleştirdi ve ‘tehlikeli’ buldu.

Almanya ve Çin de Trump’ın kararına tepki gösterdi.

İTALYA

İtalya’da 162 binden çok vaka, 21 binden çok can kaybı var. İtalya, ABD’den sonra en çok ölümün görüldüğü ülke durumunda. Ülkedeki hastanelerde 100 binden fazla insan tedavi görüyor.

İSPANYA

İspanya’da vaka sayısı 177 bini, ölü sayısı 18 bin 500’ü aştı. ABD’den sonra en çok vakanın bulunduğu İspanya’daki hastanelerde 90 bine yakın kişi tedavi görüyor.

FRANSA

143 binden çok vakanın olduğu Fransa’da, 15 bin 700’den çok can kaybı kayıtlara geçti.

Fransız mahkemesi, Amerikan online perakende devi Amazon’un Fransa içindeki teslimatlarını gıda gibi hayati ürünler ve tıbbi malzemelerle sınırlama kararı aldı.

Fransa Finans Bakanı Bruno Le Daire, salgın nedeniyle hazırlanan ekonomik destek paketinin maliyetinin, 110 milyar Euro’ya yükselmesini beklediklerini söyledi.

İNGİLTERE

İngiltere’de vaka sayısı 93 bin 800’ü, ölü sayısı 12 bin 100’ü aştı.

İngiltere ve Galler’de her beş ölümden birinin koronavirüs kaynaklı olduğu açıklandı.

İngiltere’de huzurevlerinde de çok fazla ölüm gerçekleşti. Ülkedeki 11 bin 300 huzurevinde 410 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

ALMANYA

Almanya’daki vaka sayısı 132 bin 200’ü aştı. Ülkede 3500’e yakın can kaybı var. Hastanelerde ise 56 binden fazla kişi virüs tedavisi görüyor.

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, koronavirüsle mücadele için alınan önlemlerin kademeli olarak gevşetileceğine işaret ederek, büyük beklentilere girilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Almanya’nın Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarında sıkılaştırılmış kontrollerin süresi 20 gün daha uzatıldı.

Almanya’da sosyal ve ekonomik hayata ilişkin önlemlerin ne zaman ve nasıl gevşetileceğine, bugün Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının yapacağı toplantıda karar verilecek.

BELÇİKA

Belçika’da vaka sayısı 33 bin 500 civarında. Ülkede 4440 kişi yaşamını yitirdi. Belçika’daki hastanelerde 22 binden çok kişi tedavi görüyor.

Şu ana kadar yaşlı bakım evlerinde yapılan her 6 testten birinin pozitif çıktığı belirlendi.

Belçika, koronavirüs nedeniyle nüfusa oranla ölümde İtalya’yı geçmiş oldu.

Belçikalı yetkililer, diğer ülkelerin aksine, hastane dışındaki ölümleri de istatistiklere dahil ettikleri için, bilançonun bu kadar yüksek göründüğünü belirtiyor.

HOLLANDA

Hollanda’da vaka sayısı 28 bin 150’yi, can kaybı 3130’u aştı. 25 bine yakın kişi ülkedeki hastanelerde tedavi görüyor.

İSVİÇRE

26 binden çok vakanın olduğu İsviçre’de 1190 kişi yaşamını yitirdi. Tedavi gören kişi sayısı da 10 bin civarında .

İRAN

Türkiye gibi İran’ın da gerçek verileri gizlediği belirtiliyor. İran’da devlet yetkililerine göre vaka sayısı 76 bin 389, can kaybı 4777. İran’da gerçek bilançonun çok daha ağır olduğu belirtiliyor. Şeffaf ve bağımsız bir süreç işlemediği için salgının gerçek boyutlarını öğrenmek mümkün görünmüyor. Ancak muhalif kaynaklara göre 273 kente yayılan virüs en az 28 bin 200 kişinin hayatına mal oldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR