Cumartesi Anneleri 28 yıl önce kaybedilen Nazım Babaoğlu’nun akıbetini sordu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınları için hakikat ve adalet talebiyle başlattıkları eylemin 885’inci haftasında, 28 yıl önce kaybedilen Nazım Babaoğlu’nun akıbeti soruldu. Yapılan açıklamada, “Ahdımız olsun ki Makbule ananın sorusunu sormaya devam edeceğiz. ‘Nazım nerede, Nazımlar nerede?’ sorusunu sormaya devam edeceğiz” denildi. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması, fail ve sorumluların yargılanması için 885 haftadır kamuoyu karşısında olan Cumartesi Anneleri bu hafta buluşmasında 28 yıl önce gözaltında kaybedilen Nazım Babaoğlu için adalet istedi.

Bu hafta yapılan basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe okudu.

Tepe açıklamamasında, 28 sene önce gözaltında kaybedilen Nazım Babaoğlu’nun yaşadıklarını anlatarak adalet istediklerini ve bu tür faili meçhullerin akıbetine ulaşana kadar mücadele etmekten de Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“28 YILDIR DEVLET İŞLEMİŞ OLDUĞU SUÇU İNKÂR EDİYOR”

Tepe’nin okuduğu basın açıklaması öncesinde söz alan Babaoğlu ailesinin avukatı Osman Baydemir şunları dile getirdi:

“1990’lı yılların karanlığında devlet eliyle insanlar yargısız infazlara kurban ediliyordu. Gözaltında kaybediliyordu. Faili meçhul cinayetler işleniyordu. Gözaltında tacizler, tecavüzler yaşanıyordu. İki temel Işık vardı. Bunlardan birisi insan hakları savunucuları bir diğeri de özgür basın geleneği idi. Gerçekler karanlıkta kalmasın, karanlıkta kalmasın ki bir kez daha insan hakları ihlalleri işlenmesin. Nazım Babaoğlu gencecik bir fidandı. Bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanıyordu öte yandan da Özgür Gündem Gazetesi’nde muhabir olarak çalışıyordu. Tıpkı Ape Musa’ya yapıldığı gibi önce bir komplo kuruldu. Siverek’te büyük bir haber var aramasıyla Siverek’e davet edildi ve orada gözaltına alındı. Görgü tanıklarının anlatımlarına rağmen, savcılığa bildirilmesine rağmen 28 yıldır devlet sessizliğini koruyor. 28 yıldır devlet işlemiş olduğu suçu inkar ediyor.

Ahdımız olsun ki Makbule ananın sorusunu sormaya devam edeceğiz. ‘Nazım nerede, Nazımlar nerede?’ sorusunu sormaya devam edeceğiz.”

“ELEŞTİREL HABERİ TERÖR FAALİYETİ OLARAK GÖSTERİP BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLIYORLAR”

Cumartesi Anneleri adına 885’inci hafta basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe okudu.

Tepe açıklamasında, Nazım Babaoğlu’nu aramaktan ve basın özgürlüğünü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Tüm inkârcı rejimler halkın haber alma hakkını hedef alır. Gazeteciliği suç, eleştirel haberi terör faaliyeti haline getirerek basın özgürlüğünü işlevsiz kılmayı amaçlar. Halkın bilgi edinme hakkını ve ülke gerçeklerinin kamuoyuna yansımasını engellemek için medyayı siyasetin emrine girmeye zorlar. İktidarın parçası olan medyayı ise çalışamaz hale getirmek için ağır baskı ve engellilerle karşı karşıya bırakır. Söz konusu engellemelerin en ağırı basın çalışanlarının yaşama haklarına yönelik saldırılardır. Kimi çalışmalarda sansür diye nitelenen bu saldırılar ne yazık ki bizim topraklarımızın unutulmak istenen bir gerçeğidir. 90’lı yıllar kanla sansürün en yoğun yaşandığı dönem olmuştur. Devleti yönetenlerin, ‘Onlar gazeteci değil militan’ dediği gerçekte ise halkın haber alma hakkını savunan onlarca gazeteci katledildi, kaybedildi” şeklinde konuştu.

“KORUCULARIN CİNSEL SALDIRI HABERİNİ YAPTIKLARI İÇİN SÜREKLİ TEHDİT EDİLİYORLARDI”

‘885 haftamız da 2017 yılında evladına ve adaleti ulaşamadan aramızdan ayrılan Makbule Babaoğlu’nun, ‘Ölmeden oğlumun mezarını bulmak, bize bu acıları yaşatanların hesap verdiğini görmek istiyorum’ talebini bir kez daha kamuoyuna taşıyoruz’ diye Tepe sözlerine şu şekilde devam etti:

“19 yaşındaki Nazım Babaoğlu Özgür Gündem Gazetesi’nin Urfa bürosunda çalışıyordu. Büro çalışanları yaşanılan ağır hak ihlallerini duyurdukları için baskı altındaydılar. Gazetelerin bombalandığı, gazetecilerin sokaklarda infaz edildiği karanlık günlerdi. Özgür Gündem Gazetesi Urfa büro şefi Kemal Kılıç uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü. Bucak aşiretine mensup 4 korucunun Siverek’te görevli bir öğretmenin evini basarak öğretmene ve kız kardeşine cinsel saldırıda bulunduklarına dair hazırladıkları haber Özgür Gündem Gazetesi’nde yayınlanınca, Urfa çalışanlarına yönelik tehditler daha da arttı. Gazetede çalışanların can güvenliklerinin sağlanmasına dair yaptığı başvurulara rağmen hiçbir önlem alınmadı.

“KORUCULAR TARAFINDAN ZORLA BİR ARACA BİNDİRİLEREK SEDAT BUCAK’IN EVİNE GÖTÜRÜLDÜ”

12 Mart 1994 sabahı Siverek’teki yerel bir gazetenin çalışanı ve ilçenin Anadolu Ajansı temsilcisi Murat Yoğunlu, Özgür Gündem bürosunun telefonunu aradı. Korucularla ilgili çok önemli bir haber olduğunu ve mutlaka muhabir göndermelerini söyledi. Nazım sözü edilen haberi izlemek için Siverek’e gitti. Kendisinden bir daha haber alınamadı. Görgü tanıklarının anlatımlarına göre Nazım Murat Yoğunlu ile buluşacakları Siverek’te ki İrfan Gazetesi’ne gitti. Gazetede bekleyen Bucak aşiretinin korucuları tarafından zorla bir araca bindirilerek Sedat Bucak’ın evine götürüldü. Ailenin tüm başvuruları ve tanık beyanlarına rağmen sonuç alınamadı. Gerçeği açığa çıkartacak, failleri tespit edecek etkin bir soruşturma yürütülmedi. Dosya zamanaşımına sürüklendi. Gazeteci Nazım Babaoğlu’nun akıbeti karanlıkta bırakıldı. Onu kaybedenler cezasızlık zırhıyla korundu.”

“HUKUK VE ADALET SİSTEMİNDE YARATTIĞINIZ BÜYÜK TAHRİBATA SON VERİN”

885’inci haftalarında iktidara ve adli makamlara bir kez daha seslendiklerini söyleyen Tep, “Hukuk ve adalet sisteminde yarattığınız büyük tahribata son verin. Nazım Babaoğlu’nun akıbetinin açığa çıkartılması ve işlenen bu insanlığa karşı suçun bilinen şüphelileri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi sağlama görevini yerine getirin. Kaç yıl geçerse geçsin, Nazım Babaoğlu için tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel normlar içerisinde hareket etmesi gerektiğini hatırlatmaktan, 186 haftadır bize yasaklanan kayıp yakınları ile buluşma imkanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR