‘ DAD Alevi sorununu laik-antilaik sorunu olarak görmüyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçtiğimiz günlerde Türkçe- Kürtçe gulbaglar okuyup lokmalarını paylaşarak açılışını gerçekleştiren Demokratik Alevi Dernekleri Adana Şubesi Eş Başkanları PİRHA’ya yaptıkları açıklamada derneğin Adana da açılma nedeni anlattı.

“ŞEHİRLEŞMEYLE BERABER YOL-ERKAN-MEYDAN ZAYIFLADI

DAD Adana Eş Başkanı Zeynel Kete, 70’li ve 80’li yıllarında ve özellikle de 90’lı yıllardaki köy boşaltmalarının ardından Reyâ Haq mensuplarının şehirlere göç ettiğini belirterek şunları ifade etti;

“Alevi toplumunun şehirlere yerleşmesiyle beraber dernekleşme bir ihtiyaç oldu, olması gereken de buydu. Fakat Reyâ Haq inancının beyni olan cem û cıvat erkânı ve ocak kültürü dernekleşme ile birlikte zayıflamaya başladı. Çünkü derneklerde daha çok pir-talip, cem û cıvat ilişkisinden ziyade bir nevi oto-asimilasyon görevi de gördü. Dernekler üzerinde sistem bir şekilde dernekleri finanse etmeye çalışarak, resmi ideoloji canlı tutulmaya çalışıldı. Bazı dernekler üzerinde  yol-erkân- meydanın içi boşaltıldı, şiileşmeye, sunileşmeye doğru gidildi” dedi.

“ALEVİLER EMEK, DEMOKRASİ VE BARIŞ GÜÇLERİYLE HAREKET ETMELİ”

Mevcut dernekler içerisindeki iyi hizmetleri de alarak, musahiplik ilişkisi üzerinden DAA’ın olmasına inandık diyen Pir Kete şunları belirtti;

“Bu çerçevede Alevi sorununun sadece laik-anti laik, Alevi-Sunni çerçevesine indirgenmesi değil, Türkiye’nin emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verilen bütün bileşenleriyle bir araya gelinmediği müddetçe, bu ülkede Alevilerin sorunları çözülmüyor. DAD bu yönüyle siyaset yapacaktır, siyasette bu bileşenlerle beraber yol-erkân-meydanını yürütüp, kendi termolojisi ve kavramlarıyla birleşecektir” dedi.

Alevi derneklerinde kadınların azlığına dikkat çeken DAD Adana Eş Başkanı Seher Kılıç ise “Kadınların mutfaktan çıkıp, söz yetki ve karar mekanizmalarında yer almasının önemli olduğunu düşünüyoruz” diyerek önümüzdeki çalışmalarımızda buna uygun faaliyetler gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR