ABF: AKP Alevilere “Sabah Namazı” operasyonları yapmaya başlamıştır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Demokratik Alevi Dedeleri Mamak Şubesinde ABF ve birleşenleri bugün yaptıkları basın açıklamasıyla Şafak operasyonuyla gözaltına alınan anafatma Cemevi başkanı Hasan Altun’un yaşadığı durumu tepki gösterdi. Dad Mamak Şubesinde (Ana Fatma Cemevi) yapılan açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu,  Demokratik Alevi Dernekleri Gen. Merkezi,Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gen. Merkezi, Hacı Bektaş Veli Kült. Der ve Cemevi imza attı.

Açıklamada “AKP nihayet FABRİKA AYARLARINA dönmüştür, Alevi kurumlarına ve kurum yöneticilerine “Sabah Namazı” operasyonları yapmaya başlamıştır” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Kendi Alevisini yaratmak için, “Alevi Açılımı” için toplumu yıllarca uğraştıran, cemevlerimiz için “İrfan mektebi açacağız” diyerek sorunun çözümünü zamana yayan AKP nihayet FABRİKA AYARLARINA dönmüştür, Alevi kurumlarına ve kurum yöneticilerine “Sabah Namazı” operasyonları yapmaya başlamıştır. Dün sabah, saat 06.30’da hiçbir gerekçe göstermeden Ana Fatma Cemevi başkanımız Hasan Altun evinde gözaltına alınmıştır.

Böylelikle, Medeni Kanunu Müftülere, Eğitim Programını Diyanet İşlerine havale eden İktidarın Alevi Kurum Yöneticilerini de polise havale ettiği anlaşılmaktadır.Daha üç dört gün önce “Alevilere milletvekilliği” vaat edenler görülen o ki; “Vekil” yapacağı kendi Alevisini belirlemiştir. Demokratik Alevi Derneği Mamak Şube Başkanı Hasan Altun’un payına da polis marifetiyle gözaltına alınmak düşmüştür.

Hasan Altun ne yapmıştır?

KHK’larla eğitim sistemindeki yapılan değişiklerle yenilenen müfredatta ki Alevi Asimilasyonuna karşı çıkarak, eğitim sistemindeki çarpıklığa karşı 17 Eylül 2017’de İstanbul’da yaptığımız tamamen yasal ve demokratik olan mitingimize katılmış ve destek vermiştir. Hasan Altun Yas-ı Kerbela orucunda hizmetler yürütmüş ve aşure lokması yapıp halka dağıtmıştır. Canları cemevine davet ederek Cem yaptırmıştır. DAD Mamak şube başkanı Ana Fatma Cemevinde bu hizmetleri yürütmekten başka bir “Faaliyet” yapmamıştır.

Bu halde demek oluyor ki Alevi İnancı için hizmet yürütmek suçtur. Bu gözaltının başka bir açıklaması yoktur. Yüzyıllardır, kutsallarımız olan; doğamıza, ormanlarımıza, inanç alanlarımıza, Cemevilerimize saldıran bu zihniyet dün de bir Cemevi Başkanımızı gözaltına almıştır.

Bizler arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını ve Alevi kurumlarına yapılan bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Hasan canımızın durumuyla ilgili tüm gelişmelerinin takipçisi olacağımızı ve bütün süreci de sahipleneceğimizi beyan ediyoruz.

Çarkı devran haksızdan yana olup, na-hak zihniyet tüm gücüyle saldırmaya devam etse de Kerbela’dan Miras kalan Hüseyni duruşumuzla, Hünkar Hacı Bektaş veli’nin bilgeliği, Pir Sultan Abdal’ın bilinci ve diz çökmeyen Pir Seyit Rıza’nın inancıyla susmayacağız, korkmayacağız, yolumuzdan dönmeyeceğiz.
Aşağıda imzası bulunan biz alevi kurumları olarak Cemevlerimizi Alevi kurumlarını sahipleniyoruz. Ana Fatma Cemevi başkanımız Hasan Altun’u gözaltına alan zihniyeti de kınıyoruz.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR