DBP’li seçilmişlere cezaevinde işkence

0
203

İşkence haberiyle son dönemde adından sıkça söz ettiren Van T Tipi Cezaevi’nde bu kez seçilmişlere dönük bir saldırı gerçekleştirildiği öğrenildi. DBP Erdîş Belediyesi meclis üyeleri Nuri Çiçek ve Mecit Sargut, maruz kaldıkları saldırıyı aileleri aracılığı ile paylaştı. Seçilmişler saldırının planlı olduğunu ifade ederek, cezaevi idaresinin “Faşizmin ne olduğunu göreceksiniz. Faşizm geldi” diyerek, darp edildiklerini ifade etti.

Maruz kaldıkları darp sonrasında Sargut’un elmacık kemiği kırılırken, Çiçek’in ise vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandığı öğrenildi. Saldırının ardından Çiçek’in Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edildiği ve tedavi edilmediği ifade edildi. Elmacık kemiği kırılan ve yüzü tanımayacak hale gelen Sargut, baskıların halen devam ettiğini, cezaevi yönetiminin kendilerini itaat etmeye zorladığını belirtti.

‘Direndiğimizi bilsinler’

Seçilmişlere yönelik saldırının günler öncesinden planlandığını aktaran tutsaklar, “Günlerdir bizleri tahrik ediyorlardı. Her talebimize hakaret ve tepki ile karşılık veriliyor. Yapılanın faşist bir uygulama olduğunu ve yasalara aykırı olduğunu belirtmemiz üzerine saldırıya maruz kaldık” dediler. Cezaevi yönetiminin seçilmişlere ve birçok siyasi tutsağa yönelik geliştirdiği saldırı sonrası “Ya itaat edecekseniz ya da sizi sürekli böyle okşayacağız. Kanun da biziz hukuk da biziz. Burada kararları biz veririz” şeklinde ifadeler kullandığını belirten seçilmişler, “Şartlar ne olursa olsun itaat etmeyeceğiz. Bizler yolsuzluktan ya da hırsızlıktan dolayı burada değiliz. Bizler bizi seçen onurlu Kürt halkının taleplerini yerine getirdiğimiz için buradayız” dedi.

WAN/ ANF

55

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here