Depremzedeler hâlâ dışarda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rojhilat’ta (Doğu) meydana gelen depremin ardından yurttaşlar halen sokaklarda yaşarken, İran rejimi ise depremzedelere yardım etmediği gibi gelen yardımları da geri çevirmeye devam ediyor

Rojhilat ve Başûr’da meydana gelen depremden en çok etkilenen yerlerden biri de Kirmanşan’ın Ezgile kasabası. Kasabada bulunan evlerin neredeyse tamamı yıkılırken, binlerce yurttaş ise, soğuğa rağmen geceyi dışarıda geçiriyor. Depremin üzerinden günler geçmesine rağmen hâlâ birçok yere yardım ulaştırılmazken, gönderilen yardımlarının da İran rejimi tarafından el konulduğu belirtiliyor.

Ezgile kasabasından yaşayan ve depremde evleri yerle bir olan yurttaşlar, günlerdir soğuğa rağmen çocuklarının dışarıda geceyi geçirdiğini söyledi. İran rejiminin baskılarından çekindiği için ismini vermek istemeyen bir yurttaş Rojnews’e şunları söyledi, “Yardım ekipleri depremde zarar gören yurttaşlar arasında ayrımcılık yapıyor. Kasaba kendi kaderine terk edilmiş durumda. Çadırlar yetersiz, birçok aile aynı çadırda kalıyor. Çoğumuz ise, dışarıda kalmak zorunda kalıyoruz. İran rejimi bize hiç yardım etmedi. Sadece Kürt halkının destekleriyle bir şeyler geldi” dedi.

Qesri Şîrîn’de insanlar dışarıda

Rojhilat’taki deprem faciasından etkilenen yerlerden birisi olan Kirmanşan’ın Qesra Şîrîn ilçesinde de yıkımın etkileri hâlâ devam ediyor. Su şebekeleri olmadığı için yurttaşlar içme suyu bulmakta zorlanırken, neredeyse tüm evler yıkıldığı için aileler soğuğa rağmen geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalıyor.
Her gün İran Kızılay binası önünde toplanan binlerce yurttaş, İran rejim güçlerinin hakaretlerine uğrarken, çoğu kişi ise yardım almadan eve geri dönüyor.

Toronto’dan dayanışma

Başûr ve Rojhilat’taki depremzedeler için Toronto’da etkinlik düzenlendi.
Kanada’nın Toronto şehrinde yaşayan Kürdistanlılar, Başûr ve Rojhilat’taki deprem dolayısıyla dayanışma etkinliği düzenledi.

Toronto Demokratik Kürt Halk Meclisi, Toronto Kurdish House, Kanada Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, “Yaraları el birliğiyle saralım” mesajı verildi ve çalışmaların süreceği belirtildi. Müzik dinletisinde Umut Zafer, Ali Zandi ve grubu, Azita sahne aldı. Etkinliğin geliri depremde zarar gören ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Hamaney günler sonra Kirmanşan’da

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, deprem felaketinde yaklaşık 500 kişinin yaşamını yitirdiği Kırmanşan’ı günler sonra ziyaret etti. Hamaney’in konuşma yaptığı yere çok az sayıda kişi katıldı. Serpêl Zehaw kentindeki depremzedelere seslenen Ali Hamaney, “İran ile Irak arasında süren 8 yıllık savaşta da aranızdaydım. O zaman büyük bir direniş ortaya koydunuz. Bugün de bu zor günleri beraber aşmalıyız. Daha güzel günlerde Kirmanşan’da olmak isterdim” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR