Depremzedelerin yardımına yurttaşlar koştu: Dayanışma yaşatır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir’de yaşanan deprem sonrası dayanışma çağrıları büyümeye devam ediyor. Durum karşısında kayıtsız kalamayan yurttaşlar gönüllülük esası ile depremzedelere yardım ediyor

İzmir’de yaşanan deprem sonrası sosyal medyadan dayanışma mesajları büyüyerek devam ediyor. Bunun yanı sıra bazı yurttaşlar deprem bölgesine gelerek sokakta kalan depremzedelere yardım etmeye başladı. Kamu kuruluşlarının yetersiz kaldığı yerlerde yurttaşlar yardım malzemelerini taşıyor ve gelen yardımları koordinasyon merkezlerine ulaştırıyor.

Psikologlar gönüllük esası ile çalışmaya başladı

Deprem sonrası İstanbul’dan gelen gönüllülerden Canan Kaplan, insanlarla sohbet ederek yanlarında olduklarını hissetmelerini sağlamak istediklerini belirtti. Beraber geldiği arkadaşlarından birinin de psikolog olduğunu aktaran Kaplan, “Psikososyal anlamda neler yapabiliriz diye konuştuk. Büyükler ve çocuklar şaşkın, onlar için tiyatro yapabilir miyiz diye düşündük. Biraz gözlem yapmaya çalıştık” dedi. Bazı bölgelerde insanların alternatifi olmadığı için evlerine girmek zorunda kaldığını vurgulayan Kaplan, depremzedeler arasında belirsizlik ve güvensizlik hissinin hâkim olduğunu aktardı.

Yiyecek yardımı yapılıyor

Özkanlar Mahallesindeki toplanma alanında halka çay ve yemek dağıtımı yapan gönüllülerden Evren Barancı da, Bayraklı’da oturduğunu, depremi yakından hissettiğini söyledi. İlk gece halkın zor durumda olduğunu aktaran Barancı, yurttaşlara sıcak içecekler ve battaniye temin ettiklerini ifade etti. Sosyal medya üzerinden bir araya geldiklerini söyleyen Barancı, “Yaptığımız çağrılara çok fazla geri dönüş oldu. İhtiyaçlarımızı o sayede giderdik. Getirdiğimiz bütün yardımları kendi cebimizden ödeyerek aldık. Geceleri havanın soğuduğu ve en çok yakacak ihtiyaç var. Ayrıca çadırların altının boş olmasından kaynaklı halı ve met ihtiyacı var. Depremi sadece kazazedeler, enkaz altındakiler yaşamadı. Bu yarın bize de olabilir. Sosyal medyadan çağrı yapmakta önemli ama her şey bilgisayar başında yazı yazmakla olmuyor” dedi.

Çadırları tek tek geziyorlar

Gönüllü yurttaşlardan Burcu Bahçeci ise, deprem sonrası kendi çabaları ile toplanma alanlarına geldiklerini belirtti. Toplanma alanlarını tek tek gezerek ihtiyaç listesi hazırladıklarını dile getiren Bahçeci, “Bu listeleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaştık. Yardım getirenler bu listelere göre bizim belirlediğimiz yerlere getiriyor. Bizde bu malzemeleri taşıyoruz. En çok battaniyeye ihtiyaç var. 1 kamyon yastık, yorgan bulduk, arkadaşlarımız onları çevredeki toplanma alanlarına dağıtıyor Özellikle çadırlarda kalan yaşlıların ihtiyaçlarının karşılanması için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR