Dersim İnşa Kongresi’den acil eylem çağrısı

Post date:

Author:

Category:

ACİL EYLEM ÇAĞRISI
Dersim’in Pulur ilçesinde bulunan 40 gözeden suyun çıktığı, kurda kuşa, bitkiye, insana ve doğaya hayat veren kutsal mekanımız Munzur Baba sistematik bir politikayla yok edilmekle karşı karşıyadır. Dersim inancında, kültürün de kutsal kabul edilen, her yıl on binlerce insanın ziyaret ettiği mekan ‘çevre düzenlemesi’ adı altında dünyanın gözü önünde yok ediliyor,
Yok edilen inançtır, tarihtir, kültürdür, dildir, Kızılbaş Aleviliğidir, Kürtlüktür ve Dersim’dir. Toplum belleksiz ve kimliksiz hale getirilmek isteniyor. Seyit Rıza ve Dersim önderlerinin üzerine yemin ettikleri Munzur Baba’nın yok edilmek istenmesi sıradan bir olay değil bilinçli, planlı bir konseptin parçasıdır.
Binlerce yıldır doğal yapısı korunan Munzur Baba gözelerinin ‘çevre düzenlemesi ‘ne asla ihtiyacı yoktur. Doğal yapısının korunmasına, saygı gösterilmesine ihtiyacı vardır.
Devlet yetkililerinin ne yapmak istediği ortadadır. Önce Munzur Baba’nın suyunu ticarileştirerek ilk darbeyi vurdular. Ardından piknik alanı haline getirerek, kutsal mekanda içki masaları kurularak ‘turistlik’ tesis ve işletme haline getirmek istediler. Şimdi de ‘çevre düzenlemesi’ adı atında tabuta son çiviyi çakmak istiyorlar. Munzur Baba kutsaldır. Ne piknik alanı ne de içki içilecek yer değildir. ‘Çevre düzenlemesi’ adı altında turizme açılacak yerde değildir. Herkesi ciddiyete ve saygıya davet ediyoruz.
Kamuoyuna açık ve net çağrımızdır; şimdi toplantı, açıklama, sosyal medya da paylaşım yapma zamanı değildir. Bu tür adımlar değerli olmakla birlikte kutsal Munzur Baba mekanını kurtarmaya yetmez. Dersim İnşa Kongresi olarak tüm Dersimlileri, Alevileri, HDP’yi, HDP milletvekillerini, sivil toplum örgütlerini, s
anatçıları, çevre örgütlerini, Pirleri, Rayberleri, Mürşitleri Munzur Baba’da ‘Nöbet Eylemi’ başlatmaya davet ediyoruz. Munzur Baba Alevi toplumunun kutsal mekanıdır. Hiç kimse hiçbir şart altında dokunamaz ve dokunulmasına izin verilemez.
Munzur Baba ne üzerinde siyaset yapılacak ne de rant alanı haline getirilecek mekandır. Munzur Baba için çıkarılan fermanı durduralım!
DERSİM İNŞA KONGRESİ
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR