Dersim’de Taş ocağı istemeyen köylüler: Direneceğiz

Post date:

Author:

Category:

 Kocakoç Pah bölgesinde kurulmak istenen taş ocaklarına tepki gösteren genç yaşlı tüm köylüler, doğalarının yok edilip, insansızlaştırılmak istendiğine vurgu yaparak, buna karşı direneceklerini ifade etti.

Dersim merkeze bağlı Kocakoç Pah bölgesinde 2015 yılında ruhsatı verilen, ancak tepkiler üzerine hayata geçirilemeyen taş ocağı projesi yeniden başlatılmak isteniyor. Kalan İnşaat’ın üstlendiği projeye karşı çıkan köylüler bölgelerinde taş ocağı istemiyor. Dün bölgeye getirilen iş makinaları ile yeniden çalışmaların başlatılmasına karşı yöre halkı büyük bir tepki göstererek, makinaları geçici süreliğine durdurdu. Yıllardır buna karşı mücadele verdiklerini söyleyen köylüler, taş ocakları ile bölgenin insansızlaştırılmak istendiğine dikkat çekti.
‘DOĞAMIZ TALAN EDİLECEK’
Köyüne yakın bölgelerde taş ocağı kurulmasına karşı çıkan 80 yaşındaki Elif Leyla Gök, ocakların kurulmasıyla doğalarının bozulacağını, bu yüzden insanların köylerde yaşamayacağını vurguladı. Hayvanlarını da meraya çıkartamayacaklarını söyleyen Gök, “Taş ocakları ile doğamız talan edilecek. Bunun için karşıyız, istemiyoruz. Bir an önce bu çalışmaya son verilsin. Son verilmediği sürece biz de bölgeyi terk etmeyeceğiz” dedi.
‘MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR’
Köy sakinlerinden Kemal Salvar da projenin yeni olmadığını, 2008 yılından beri hayata geçirilmek istendiğini anlattı. Salvar, daha önce de ocağa yönelik tepki gösterdiklerini, şirketler ile yaptıkları görüşmelerde durdurulduğunu anımsatarak şunları söyledi: “Ancak bugün yasal olmayan bir şekilde çalışmalar başlatılmak isteniyor. Köylülerin haberi olmadan taş çıkartılıyor. Yıllar önce de buna karşı çıktığımız için köyler olarak mahkemelik olduk. Mahkeme sürecimiz sürüyor.”
‘DERSİM GÜVENLİK POLİTİKALARI İLE HAPSEDİLMEK İSTENİYOR’
Yaşam alanlarından taş çıkartılmasını istemediklerini yineleyen Salvar, “Burada geçimimizi hayvancılık ile yapıyoruz. Taş ocakları bunun bitmesine neden olacak. Şu anda Dersim doğası üzerinde şirketler zoraki baskı ile çalışmalar yürütüyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Dersim coğrafyası güvenlik politikaları ile hapsedilmek isteniyor. Köylüler kendi yaşam alanlarında uzaklaştırılmak isteniyor”  diye konuştu.
‘DOĞAMIZI HEDEF ALAN POLİTİKALARA KARŞI DİRENECEĞİZ’
Sinan Köyü Muhtarı Ali Güler de köylüler olarak taş ocağı istemediklerini belirterek, “Taş ocakların açılmaması için sonuna kadar direneceğiz. Yıllardır hem insani hem de hukuki boyutuyla bu projelere karşı her yolu denedik. Ellerine aldıkları bir kağıt parçası ile yaptıklarının yasal olduğunu söylüyorlar. Bizim köylerimizde taşlarımızın çıkartılmasına izin vermeyeceğiz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kurnaz iş insanları OHAL’den yararlanarak, doğamız üzerinden kirli politikaların devreye sokmak istiyor. Dersim halkı olarak coğrafyamıza sahip çıkacağız. Herkesi de sahip çıkmaya çağırıyorum” çağrısı yaptı.
MA / Semra Turan
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR