Dersimli kadınlar Jara Gole Çetu’da çıralar yaktı

Dersim Belediyesi Kadın Meclisi, İmam Hüseyin’in Kerbela’da katledildiği Yass-ı Matem ayının 10’uncu günü dolayısıyla Gola Çetu’da niyaz dağıtıp, çılalar yaktı.

Etkinliğe, Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun, belediyenin kadın çalışanları da dahil çok sayıda kadın katıldı.

Adakların adanmasının ardından Kerbela’da yaşamını yitirenler anısına Fidan Ana ağıt yaktı. Yakılan ağıdın ardından konuşma yapan Altun, bugünün Kerbala olayının en acı gününün, Hz. Hüseyin’in şehit düştüğü günün yıl dönümü olduğunu söyledi.

‘ZULME DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

Altun, şöyle konuştu: “Hüseyin’in şehit düştüğü gün biz Kızılbaş Aleviler için önemlidir. Teslim olmamıştır. Açlığa, susuzluğa dayanmıştır; Masumu Pakların ölümü gözünün önünde gerçekleşse de diz çökmemiştir. Biz böyle bir geleneğe sahip çıktığımız için bugün zulme karşı diz çökmeyeceğiz diyoruz. Onun için hiçbir haksızlığa boyun eğmeyeceğiz ve bütün haksızlıklar karşısında inancımız gereği mücadele edeceğiz. Şu an inanıyoruz ki, kendi inancını, kültürünü kendisi gibi yaşayamayan bir halk ancak bir başkası gibi yaşar. Biz Alevi Kızılbaşlar kendi inancımız ve kültürümüzün bin yıllardır yok sayılmasına rağmen, yaşadık, yaşattık ve yaşamaya devam edeceğiz.”

Bu inancı yaşatmak için Xızır’ın mekanında bir araya geldiklerini ifade eden Altun, “Bu inancı yaşatmak, var etmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için Xızır’ın mekanında kadın bilincinin, kadın, inancının ayakta tutulduğu bir mekanda lokmalarımızı dağıttık, dualar ettik. Bu dualarımız gelecek günler açısından barışın, özgürlüğün, adaletin, haksızlığa karşı mücadelenin lokmaları olsun. Xızır yar, yardımcımız olsun, hak lokmalarımızı kabul eylesin” ifadelerini kullandı.

ANF

EN SON EKLENENLER