Dersimli Kazım Arık’dan hakkında fezleke hazırlanan Baydemir’e destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevilere cemevi tahsis eden Osman Baydemir’e bu nedenle ‘6 aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması’ için fezleke düzenlendi. Gerekçe ise Laik devlet sisteminde ‘din’ kamu hizmeti olarak kabul edilmez. Fezlekeye, Alevi kurum başkanlarından ve dedelerinden tepkiler büyümeye devam ediyor. Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin Kazım Arık PİRHA’ya konuştu.

Türkiye’de cemevi inşa eden ilk belediye olarak tarihe geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin o dönem başkanı olan Baydemir’e yönelik fezleke hazırlandı. Fezlekede, Osman Baydemir’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2012 yılında belediye tarafından Diyarbakır’da inşa edilen binanın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube’ye (PSAKD) cemevi için tahsis edilmesi devletin laiklik ilkesine uygun olmadığı belirtildi.

Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye gerekçe olan Cemevinin açılışına da tanıklık eden Dersimli bir Alevi olan Kazım Arık hazırlanan fezlekeye ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“DİYARBAKIR CEMEVİ AÇILIŞINA BİRÇOK YERDEN KATILIM OLDU”

Diyarbakır’daki cemevinin açılışında çok geniş katılımlı, uluslararası bir Alevi sempozyumun yapıldığını ifade eden Arık, “İran’dan, Irak’tan, Suriye’den Reya Haq ve Alevilik yolunda olan Kakailer, inanç grupları ve akademisyenler gelmişti. Orada çok güçlü bir etkinlik olmuştu” dedi.

“DİYARBAKIR’DA ALEVİ İNANCINA VE KÜLTÜRÜNE İLGİSİZ KALDIK”

Kazım Arık, “Diyarbakır’da ilk defa böyle bir etkinlik ve cemevi açılışı yapıldı. Daha öncede ilk defa Diyarbakır’da nurculuğa yakın olan Seyit Rıza Dicle Fırat İnisiyatifi Seyit Rıza anması yapmışlardı. Ve yapılan o anmada ben de konuşmacı olarak yer aldım. Biz Aleviler Diyarbakır’ı merkez olarak kabul edersek oradaki Alevi felsefesine, Reya Haq felsefesine, Alevi inancına, Ehl-i Haka, Kakailere ilgisiz kaldık. Dolayısıyla bunu bir ihtiyaç olarak hisseden Osman Baydemir orada anlamlı bir etkinlik yaptı. Ve bu etkinlik bizler için çok verimli oldu” diye konuştu.

“OSMAN’A DEĞİL DE ALİ’YE KURBAN OLAYIM”

Kazım Arık son olarak Urfa Milletvekili Osman Baydemir’in Diyarbakır’da açtığı cemevi etkinliğine yönelik başından geçen bir anekdotu anlattı:

“Diyarbakır’daki Cemevi açılışı sırasında Alevi dedesine  ‘Osman Baydemir isminin başına Ali ismini ekleyelim’ önerisini sundum.  Alevi Dedesi de, ‘Buna ben tek başıma karar veremem, kendi cemaatime sorayım olur derlerse hay hay dedi.’ Ve oradaki Alevi cemaatinin kararıyla Osman Baydemir’in resmi olmayan isminin başına Ali Osman Baydemir’i ilave ettik. Hüseyin Abdal Ocağı dedelerinden Gazi Metin Dede ise “Osman’a değil de o Ali bölümüne kurban olayım dedi.”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR