Dev-Genç’in Genel Sekreteri Bülent Uluer hayatını kaybetti

0
283

Türkiye devrim hareketinin önemli isimlerinden ve 78 kuşağının öğrenci liderlerinden, Dev-Genç Genel Sekreteri Bülent Uluer, teravi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türkiye devrim hareketinin önemli isimlerinden ve 78 kuşağının öğrenci liderlerinden eski Dev- Genç Genel Sekreteri Bülent Uluer, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Sağlık durumunu takip eden CHP’li doktor Şahin Özdemir, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, 10 Ağustos 2017 tarihinde hastaneye kaldırılan Uluer’in yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Özdemir, şu ifadelerde bulundu: “Size güzel şeyler yazmayı ne çok isterdim DEV-GENÇ Başkanı Bülent Uluer’e dair… Ne çok isterdim Ortadoğu ve dünya halkları için bize yol göstermesini. Ancak Gitti, Che’nin, Mahir’in, Ulaş’ın yanına…
Türkiye Demokrasi güçlerinin başı sağ olsun… Törenle ilgili bilgiyi daha sonra vereceğiz.”

Uluer’in cenaze töreni için daha sonra açıklama yapılacağı belirtildi.

BÜLENT ULUER KİMDİR?

Bülent Uluer, 1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenci olan Uluer, kısa bir süre sonra okulun Öğrenci Derneği başkanı oldu. Uluer 1974 yılında içlerinde Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Bülent Uluer, Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol’da yer almıştır. 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yapmıştı.

Uluer 12 Eylül Darbesi gerçekleştiğinde ilk arananlar listesinde yer almıştır. Bu sebeple yurtdışına çıkıp Filistin’e gitmiş, bu yıllarda Filistin kamplarında gerilla eğitimi almıştı. Ardından uzun süre Avrupa’da kalmıştı.

Uluer aldığı cezaların zaman aşımına uğraması sebebiyle sonra Türkiye’ye dönmüş, 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı olmuştu.

Ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katılmış ve bu partinin Parti Meclisi Üyeliği’ni yapmıştı. Daha sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyesi seçilmiş ve Haziran 2015 seçimlerinde HDP İstanbul 1. bölge milletvekili adayı olmuştu.

Bülent Uluer çeşitli işkencelere de maruz kalmış; Filistin Askısı yöntemi nedeniyle bedeninde fiziksel hasarlarının kalmış ve beli sakatlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here