Dilek Doğan yaşamını yitirdi

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Armutlu mahallesinde 18 Ekim’de düzenlenen operasyonda polis tarafından vurulan Dilek Doğan, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

DHA’da yer alan habere göre akşam saatlerinde hayatını kaybettiği belirtilen Dilek Doğan’ın cenazesi, hastaneden alınarak, Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na getirildi. ÖHD (Özgürlükçü Hukukçular Derneği) ve Halkın Hukuk Bürosu tarafından ise Dilek Doğan’ın cenazesinin hastaneden,ailesinin bilgisi ve onayı olmadan polislerce alındığı öne sürüldü.

‘GALOŞ GİYİN’ DEYİNCE KATLETTİLER
Dilek’in babası olay gününü daha önce şu sözlerle anlatmıştı: “Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da ‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular. Kızımı öldü zannettim. Polisler panikleyip dışarı kaçmaya başladılar. Evde kesinlikle bir çatışma olmadı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Benim beş tane çocuğum var. Dilek benim tek kızım. Umarım sağlığına kavuşur.”

DOSYAYA İLİŞKİN GİZLİLİK VE KISITLAMA KARARI

İstanbul Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun talebi üzerine İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Doğan’ın vurularak ağır şekilde yaralanmasına ilişkin soruşturmaya 23 Ekim’de gizlilik ve kısıtlama kararı getirmişti.

İHD’nin, Dilek Doğan hakkında yazdığı rapora göre ise Doğan’ı vurduğu iddia edilen polis, Doğan’ın annesine dönerek “Bak kızını oğlun vurdu” dediği belirtilmişti.

DİLEK’İ ‘KARADAYI’ LAKAPLI İŞKENCECİ POLİS VURDU
Savcılığın olaya ilişkin başlattığı soruşturmada bazı polislerin ifadeleri alınmış Dilek Doğan’ın babası ise kızını vuran polisin, “Karadayı” lakabıyla bilinen ve geçmişte “işkence” suçlamalarıyla çok sayıda soruşturma geçiren bir polis memuru olduğunu açıklamıştı. Doğan ailesinden kimsenin ifadesine başvurmayan savcılık, tetiği çeken polisin kimliğini de tespit etmedi.

EN SON EKLENENLER