“Direnişe katkı sunmamız tarihsel sorumluluktur”

Avusturya’nın başkenti Viyana’da HDP ile dayanışma etkinliği düzenlendi. Mozaik Düğün Salonu’nda düzenlenen etkinliğe HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker de katıldı.

BERGER: HERKES ERDOĞAN’IN YENİLGİSİ İÇİN ÇALIŞMALI

HDP Avusturya Seçim Koordinasyonu tarafından organize edilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Richart Berger yaptı, seçmenlerden mutlaka oy kullanma ve oylarına sahip çıkmalarını istedi. “Türkiye’deki şartlar düşünüldüğünde kullanılacak oyların önemi artıyor” diyen Berger, seçmen olmayanların dahi barış ve özgürlükten yanalarsa seçim çalışmalarına katılmaları ve Erdoğan’ın yenilgi alması için katkı sunmaları gerektiğini belirtti.

ÖKER: MUTLAKA SANDIKLARA GİDİLMELİ

Etkinlikte konuşan Öker ise, “Kürtler, Aleviler, Türkler, Araplar, Ermeniler olarak 90 yıldır birbirimizden uzaklaştırıldık. HDP ise Türkiye’de gelmiş geçmiş hiçbir partinin yapamadığını yaptı. Hepimizi birleştirdi” diyerek, Avrupa’da yaşayan seçmenlerin mutlaka HDP için oy kullanması gerektiğini belirtti. Daha organizeli bir şekilde sandıklara gidilmesini de isteyen Öker, sandıklara sahip çıkılması için de canla başla çalışılması gerektiğini kaydetti.

‘DİRENİŞE KATKI SUNMAK TARİHSEL SORUMLULUĞUMUZ’

Cizre’deki sivil katliam ve halkın direnişine de değinen Öker, devletin halka topyekun savaş başlattığını belirtti. “HDP içerisinde yer alan diğer halklar olarak direnişe katkı sunmamız tarihsel sorumluluktur” diyen Öker, “YPG’nin mücadelesi ile sınır boylarında Alevi ve diğer halkların kan akmıyorsa, biz bunu yiğit Kürt evlatlarına borçluyuz” dedi.

Öker, Viyana ve yine çeşitli bölgelerden de bazı gençlerin kandırılıp DAİŞ’e katıldığını ifade ederek, örgütlülüğün güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öker, AKP ve Erdoğan’ın DAİŞ çeteleriyle ilişkisine de işaret ederken, savaş tezkeresine ‘evet’ oyu veren CHP’yi de eleştirdi.

Erdoğan’ın yasa tanımadığını ve tüm gücü elinde bulundurmak istediğini söyleyen Öker, halkın hesap soracağını vurguladı.

EN SON EKLENENLER