Diyarbakır 1 Mayıs mitingi: Burada Kürt, Ankara’da kurt olanlara oy yok

Post date:

Author:

Category:

Diyarbakır’da binlerin katıldığı 1 Mayıs mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 24 Haziran baskın seçimde denklemin çözümünün HDP ile mümkün olduğunu söyledi ve şu uyarıda bulundu: “Ya HDP ile siyaset yapacaksınız ya da siz de çürüyüp gideceksiniz.”
Diyarbakır’da sendika ve emek örgütleri tarafından organize edilen 1 Mayıs İşçi Bayram mitingi saygı duruşunun ardından başladı. Tertip Komitesi adına Mehmet Şirin Gürbüz, KESK MYK Üyesi Gülistan Atasoy Tekdemir, TMMOB adına Mehmet Orak, TTB Konsey Üyesi Şeyhmus Gökalp, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli birer konuşma yaptı. Mitinge Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DTK Divan üyeleri, Amedspor Berxwedan taraftar grubu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği temsilcileri de katıldı.
‘24 HAZİRAN’DA CEVAP VERECEĞİZ’
Alandaki emekçileri tertip komitesi adına selamlayan M. Şirin Gürbüz, “AKP 22 aydır ülkeyi OHAL ile yönetiyor. OHAL ile birlikte savaş politikaları hız kazanmıştır. Barış sözcüğü suç sayılmıştır. Aylar süren güvenlik soruşturmaları ile atamalar yapılmıyor. KHK’larla arkadaşlarımız işinden atılıyor. Bu kapsamda işsizlik giderek büyüyor” dedi.
Gürbüz, hukuksuz uygulamalara 24 Haziran’da cevap vereceklerini ve faşizmin kaybedeceğini vurguladı.
TEMELLİ: TAKSİM KATLİAMININ HESABINI SORACAĞIZ
KESK, TMMOB ve TTB temsilcilerinin konuşmalarının ardından platforma çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konuşmasına katılımcıları Kürtçe selamlayarak başladı. Diyarbakır’ın Ömer Ayna’nın Tahir Elçi’nin kenti olduğunu belirten Temelli, İstanbul’dan selam getirdiğini söyledi. Taksim’in hesabının kapanmadığını dile getiren Temelli, “Ülkedeki tüm katliamlar gibi Taksim katliamının da hesabını sormaya devam edeceğiz. Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ya da selamlarımızı gönderiyoruz” dedi.
Amed deyince akla Ahmed Arif’in geldiğine işaret eden Temelli, Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirini okudu.
‘SUÇLARININ ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İSTİYORLAR’
Halkların katliamların hesabını sormak için 24 Haziran’da birlikte hareket edeceğini vurgulayan Temelli, “Bunları Zilan’dan, Dersim’den, Ağrı’dan, Soma’dan, Cizre’den tanıyoruz. Bunların hesabını sormak için Newroz ve 1 Mayıs’ı 24 Haziran’a taşıyacağız. Bunlar zulüm ile ayakta duruyorlar. İktidarlarını düşmanlıkla devam ettiriyorlar. Sadece sarayın ışığının yanmadığı bir ülke için alanlardayız. Bizi yerimizden ettiler. Sonra TOKİ’leri diktiler. Zannettiler ki TOKİ’leri diktiklerinde suçlarının üstünü örtecekler. Ama unutmayacağız. Bu beton zihniyetten kurtulacağız. Sur’u da kentlerimizi de biz inşa edeceğiz. Bunlar sulama alanlarını yok ederek bu ülkenin bereketli topraklarına ayrı bir zulüm getirdiler. Güvenlik barajları ile su havzalarını işgal ettiler. Çıkardıkları bütün yasalarla doğayı kendi sermayesine talan etmektedir” dedi.
‘BURADA KÜRT ANKARA’DA KURT OLANLARA OY YOK’
AKP’nin ülkeyi kayyum ve OHAL ile yönettiğine işaret eden Temelli, “Bir kayyum coğrafyası yarattılar. Neden kayyum atadılar bir açıklaması yok. Halkın seçilmişlerini cezaevine attılar. Kayyumların ilk işi yolsuzluk oldu. Yıllarca bu belediyeleri izlediler tek yolsuzluk bulamadılar. Şimdi yolsuzluk yapan kayyumlar AKP’den aday adaylığı için başvuruyorlar. OHAL 7’nci kez uzatıldı. Biz bu AKP’ye oy vermeyeceğiz. Kürt illerinden bunlara oy çıkmayacak. Burada Kürt, Ankara’da kurt olanlara oy yok” dedi.
Cizre’den Silopi’ye gitmek için 4 kez gümrükten geçildiğini belirten Temelli, “Yunanistan’a gitmek Cizre’ye gitmekten daha kolay. Sürekli GBT yapıyorlar. Bunlar hep tecrittir. Bu tecrit de Sayın Öcalan ile başladı. Buradan sesleniyoruz bu tecridi kaldırın” diye seslendi.
‘180 VEKİL HESABI YAPSINLAR’
Konuşmasında 24 Haziran’a özel vurgu yapan Temelli, “Bugünden beri hepimiz birer müşahidiz. Güçlü girmemiz gerek. Mücadelemiz için önemlidir. Bunun gereğini yerine getireceğiz. İrademizi kimseye vermeyeceğiz. Yerel yönetim ile güçlendirmiş parlamenter sistem için çalışacağız. Pazarlık hesabı ile girmeyeceğiz. AKP ve MHP yüzde 50+1’i bulamayacak. Her ne kadar kirli pazarlıklar yapsa da halk bunlara oy vermeyecek. Bir araya gelmeden yüzde 50’yi aşıyoruz dediler ancak şimdi bir araya geldiler yüzde 50’nin altına indiler. Çünkü kimse bu koalisyona oy vermeyecek. Bunların karşısındaki ittifak da topluyor ancak bir türlü sonuca ulaşamıyor. Hepsinin aklı bizim vekilliklerimizde. Yan yana gelip 80 vekil hesabı yapıyorlar. Ancak biz 80 değil, 180 hesabı yapıyoruz. Bu 80 vekil hesabı Kerkük’ten, Efrin’den, Botan’dan, Amed’ten döner. Aynı deneyler ile farklı sonuca ulaşamazsınız. Denklemin çözümü HDP ile mümkündür. Ya HDP ile siyaset yapacaksınız ya da siz de çürüyüp gideceksiniz. En güçlü aday ve program ile 24 Haziran’da seçime gireceğiz. Bizler umudun yolcularıyız. Bizler yürüdükçe barış ve demokrasinin yolu açılacak” dedi.
Konuşmalar esnasında kitle sık sık “Şehîd namirin” “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana Surê” “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Yine Amedspor taraftarları “Diren ha Diyarbekir diren” marşını hep bir ağızdan okudu. Öte yandan sağanak yağışa rağmen alana gelişler devam ederken, bu sırada bir polis yaşlı bir yurttaşa, “Amca yağmur yağıyor, nereye gidiyorsun?” diye seslendi. Yurttaş polise aldırış etmeden mitingi alanına giriş yaptı.
Kutlama Çar Newa ve Azad Bedran’ın şarkıları ile devam etti.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR