Diyarbakır Barosu Başkanı Özmen: Zırhlı araçlar polis kurşunuyla yarışıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Lice’de zırhlı aracın ezmesi sonucu hayatını kaybeden Pakize Hazar olayına ilişkin yaptığı inceleme ardından yazılı açıklamada bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, zırhlı araçların polis kurşunuyla yarıştığını belirterek, sorumluların derhal yargılanması gerektiği uyarısında bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, önceki gün Lice ilçe merkezinde zırhlı aracın ezerek öldürdüğü 85 yaşındaki Pakize Hazar’ın ailesine yaptığı taziye ziyaretinin ardından yazılı açıklamada bulundu. Özmen, Hazar ailesine yaptığı taziye ve destek ziyaretinin ardından, Lice Kaymakamlığı ve Lice Cumhuriyet Başsavcılığı ile olay hakkında görüşmek üzere yaptığı randevu talebi, ilgililerin makamları dışında bulunmalarından ötürü görüşmeler gerçekleşmedi. Özmen, beraberinde bulunan heyet ile birlikte zırhlı aracın Hazar’ı ezdiği Postane caddesinde incelemelerde bulundu.

SON 9 AYDA ZIRHLI ARAÇ 7 CAN ALDI

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen imzalı yapılan yazılı açıklamada, bölge kentlerinde zırhlı araçların ölüm saçmaya devam ettiği, daha önce birçok kentte kazaya karışan ve çok sayıda yurttaşın ölümüne sebebiyet veren zırhlı araçların son olarak Lice’de Hazar’ın ölümüne neden olduğu belirtildi. Yaşanan benzer olayların hatırladığı açıklamada, “Sadece son on ayda yaşananları hatırlamak bu tablonun vahametini göstermeye yetecektir. 6 Eylül 2016 tarihinden bu yana Dersim, Mardin Dargeçit, Diyarbakır Yenişehir, Van (iki ayrı olay), Şırnak Silopi ve son olarak Diyarbakır Lice’de gerçekleşen toplam yedi olayda 7 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 7 vatandaşımız da yaralanmıştır” denildi.

‘PERVAZSIZLIĞIN DERECESİ ORTADA’

Zırhlı araç kullanıcıları kamu görevlilerinin, yerleşim yerleri içerisinde yüksek sürat, tedbirsizlik ve dikkatsizliği de aşacak bir şekilde kurallara riayet etmeksizin araç kullanmalarının yaşam hakkının ihlaline yol açtığı vurgulanan açıklamada, devamla şunlar kaydedildi: “Unutulmamalıdır ki; trafik kuralları ve diğer yasal düzenlemeler vatandaşları bağladığı gibi kamu görevlilerini de bağlamaktadır. Pakize Hazar’ın hayatını kaybettiği yerde yapılan inceleme ve tespitlerde, olayın gerçekleştiği yerin Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı arasında kalan bir cadde olduğu ve bu caddenin uzun bir süredir güvenlik gerekçesiyle beton bloklarla trafiğe kapatıldığı, sadece kamu araçlarının caddeye giriş yapabildiği gözlemlenmiştir. Trafiğin olmadığı bu caddede böyle vahim bir olayın gerçekleşmiş olması, aracı kullanan kamu görevlisinin ne derece pervasız olduğunun açık göstergesidir.”

‘SORUMLULAR DERHAL YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALIDIR’

Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerin yaşam hakkı ihlali noktasında polis kurşunuyla yarışır hale geldiğine işaret edilen açıklama, şöyle noktalandı: “Diyarbakır Barosu olarak başta İçişleri Bakanlığı ile Adli ve idari makamları bir an önce, tarafsız, etkili ve hızlı bir soruşturma yürütmeye davet ediyoruz. Bu suçun sorumluları derhal açığa alınmalı ve yargı önüne çıkartılmalıdır. Adli ve idari makamlar daha önce yaptıkları gibi, olaydan sorumlu kamu görevlilerini koruma ve kollamaktan vazgeçmeli, toplumu oyalamak ve konuyu zamana yayarak unutturma yoluna gitmemeli ve bu olayın soruşturması benzerlerinin akıbetine uğramamalıdır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR