‘Diz çökmedik’ sözleri miras kaldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Cizîr’deki yasak esnasında bodrumlarda yakılarak katledilenleri andı. Yürütme Kurulu, Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ‘Bizimle gurur duyun, biz diz çökmedik’ sözlerinin Kürt halkının hafızasına kazındığını belirtti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu ve HDP Kadın Meclisi, Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında bodrum katlarında geçtiğimiz yıl yaşanan vahşetin yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Cizre’de yaşananları asla unutmayacağız” denilen açıklamada, “Sokağa çıkma yasakları adı altındaki ablukalarda kimliği belirlenen 211 kişi, kimliği belirlenemeyen 72 kişi yaşamını yitirdi. 3 aylık bebeklerden 80 yaşındaki ihtiyarlara kadar kadınlar, çocuklar, üniversite öğrencileri infaz edildi. Bu gerçekler Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu başta olmak üzere dünyanın pek çok parlamentosunun, sivil toplum kuruluşunun, insan hakları ve hukuk kurumlarının raporlarında yer aldı. Cizre vahşeti, dünya tarihine geçti. Cizre aynı zamanda tarihe bu ağır ve insanlık dışı baskılara karşı insanlık onuru için direnenlerin kenti olarak da yazıldı. Mehmet Tunçların, Asya Yüksellerin, Derya Koçların ‘bizimle gurur duyun, diz çökmedik’ sözleri Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin hafızalarına kazındı” denildi.

8_asya_yüksel

İnsanlık adına direndiler

Cizîr Katliamı’nın emrini verenlerin bir kısmının darbe girişiminin ardından tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, “Ama o günden bugüne ‘ölüm bodrumları’ emrini verenler ve uygulayanlar hakkında bu nedenle en ufak bir soruşturma açılmadı. Siyasi ve idari sorumlular hakkında bir tek ceza girişiminde bulunulmadı. Başta AKP hükümeti olmak üzere yapılan vahşetin kararını vermiş ve uygulamış olan sivil ve asker bürokratların siyasi ve hukuki alanda hesap vermesi için mücadelemizi sürdürmekten geri durmayacağız. O dönemde insanlık ve onur adına direnmiş insanlarımızı asla unutmayacağız. Onları demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin isimli, isimsiz kahramanları olarak minnet ve saygıyla anacağız” ifadeleri yer aldı.

Cizîr’in direniş tarihi…

HDP Kadın Meclisi de, Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanları Asya Yüksel ve Mehmet Tunç anısına bir açıklama yaptı. Açıklamada, “8 Şubat 2016’da Cizre’de vahşet bodrumlarında katledilen Asya Yüksel ve Mehmet Tunç şahsında tüm direnenleri saygıyla anıyoruz. Cizre de tıpkı Madımak, Suruç, Ankara ve tüm insanlık düşmanı katliamlar gibi tarihe geçecektir ancak tarihimiz sadece katliam tarihi değil aynı zamanda direniş tarihi olarak yazılacaktır” denildi.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR