Doğaseverlere korucu izni zorunlu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Yüksekova’da bir grup doğaseverin kurduğu Cilo Trekking Kulübü, trekking, dağcılık, satranç, kayak, kültür faaliyetleri yürütüyor. Yasaklar nedeniyle sadece belli başlı alanlara gidebilen doğaseverler, köylere gidebilmek için koruculardan izin almak zorunda kalıyor.

Hakkari Yüksekova’da doğasever bir grup, “Cilo Trekking” adına bir kulüp kurdu. Trekking, dağcılık, satranç, kayak, kültür faaliyetleri yürütmeye başlayan 40 kişilik kulüp, yasaklar nedeniyle sadece belli başlı alanlara gidebiliyor.

13 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında binlerce ev ve işyerinin yıkıldığı ilçede, halkın doğa ile buluşması, merkezdeki kasvetli havadan kurtulması için kulübü kurduklarına dikkat çeken Kulüp Başkanı Fikret Yaşar, “Kentin o harabe görüntüsü insanların üzerinde psikolojik etki yarattı. Biz bunu kırmak için arkadaşlar ile bir araya geldik ve kış ayında çalışmalarımıza başladık. 3 Mayıs 2017’de de kulübümüzü kurduk. Çalışmalarımızı kulüp bünyesinde yürütüyoruz” dedi.

‘HİÇBİR ŞEY BİZİ BU DAĞLARDAN ALIKOYAMAZ’

Kentteki yasaklar nedeniyle gidebilecekleri alanların daraldığına dikkat çeken Yaşar, şuana kadar Karan, Suüstü ve Doski bölgelerini dolaşabildiklerini paylaştı. Gittikleri bölgelerde köy korucularından izin almak zorunda kaldıklarını belirten Yaşar, “Gezi alanımız daraltılmış durumda. İlçeye yakın köylere gidebiliyoruz ancak. Onun için bile köy korucularını aramak zorunda kalıyoruz. İki yakalar (Çarçella) Meydan Belek, Cillo Buzulları, Cenet Cehenem bölgesi, Şemdinli tarafı, bunlar doğal yönleri en güzel yerler ancak şuanda buralara gidemiyoruz. Dışarıdan bizi arayanlar bu bölgeleri soruyorlar. Talep çok var ancak yasakta çok. Yine de biz faaliyetlerimiz dar çerçevede de olsa yapıyoruz. Ortada müthiş bir doğa var. Hiçbir şey bizi bu doğadan alıkoyamaz” diye konuştu.

‘DAĞA KAÇIYORUZ’

Neredeyse her yere bir arama noktası kurulduğunu ve bu noktalarda saatlerce bekletildiklerini dile getiren Yaşar, “Zaten bizi bu spora iten sebep hapis olmaktan kurtulmak. Bunun içindir uğraşımız ancak güvenlikçi politikalar ile sürekli önümüze bir engel konuluyor. Neredeyse her dağa, her tepeye karakolun kurulduğu ilçede, Doski bölgesinde yaptığımız bir turda bizi alıp karakola götürdüler. Bize ‘Buralar riskli bölgeler burada dolaşamazsınız’ dediler. Kendi memleketimizde bile dolaşmamıza izin vermiyorlar” ifadesinde bulundu.

DOĞASEVERLERE ÇAĞRI

Şehrin gürültüsünden kurtulmak için dağa kaçtıklarını belirten Yaşar, doğa severleri eşsiz güzelliğe sahip olan Hakkari ve ilçelerini gezmeye çağırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR