Dosyalar tozlu raflarda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halepçe Katliamı’nda çocuklarını kaybeden Halepçeliler, Federe Kürdistan hükümetinin yakınlarını bulmak ve katliam dosyalarının uluslararası camiaya taşınması için çaba sarf etmediğini söylüyor. Katliamda iki kardeşini kaybeden Ejî Fahreddin, kardeşlerinin İran’da olduğunu öğrendiklerini ancak Federe Kürdistan hükümetine yaptıkları başvurunun sonuçsuz kaldığını söyledi. Fahreddin, “Eğer bu mesele başka bir ülkede olsa böyle sıradan yaklaşılmayacaktı” dedi.

Katliamda kız kardeşini kaybeden Mihemed Said de, “Mahkeme dosyalar hakkında son kararı vermelidir. Hükümet bu olay hakkında ciddi karar almalıdır” diye konuştu. Ailesinden 12 kişiyi kaybeden Aras Hamid isimli Halepçeli ise, bugüne kadar yapılanların kurbanların ailelerinin kendi girişimleri sonucunda gerçekleştiğini kaydetti.

Deliller sunulmadı

Katliamda ailesinden 10 kişiyi kaybeden Hikmet Faik de, şunları söyledi: “Katliamın üzerinden 29 yıl geçmiş olmasına rağmen katliamda yer alanları halen mahkemeye vermiş değililer. Bazen haklarımızı talep ettiğimiz için saldırıya uğruyoruz.”

Hawkar Mistefa/Halepçe-Rojnews

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR