EFRÎN 7’DEN 70’E AYAKTA

Post date:

Author:

Category:

Array

Ankara’nın Rusya ile kirli pazarlık üzerinden işgal planı yaptığı Efrîn, dün yüzbinlerle cevap verdi. ‘İşgalciliğe hayır’ pankartıyla yürüyen Efrîn halkı, 7’den 70’e kentin meydanına aktı; ‘Burası direnişin ve işgalciliğe mezarın diyarıdır’ dedi. Êzidî, Süryani, Arap halkları da işgal planına tepki gösterdi

AKP hükümetinin kendisine yakın gruplar ve Rusya ile kirli pazarlık üzerinden işgal planı yaptığı Efrîn’de, dün yüzbini aşkın kişi yürüdü.
Günlerdir Ankara’nın top saldırıları ve etrafına yığınak yaptığı Efrîn Kantonu halkı, tarihi bir yürüyüşle işgale direneceğini tüm dünyaya ilan etti. Kadın, çocuk, yaşlı, genç tüm Efrîn halkı, “Türk işgalciliğine hayır” pankartıyla yürüdü.

7’den 70’ye halk ayakta

Efrîn’e yönelik saldırı planları yapan Ankara’ya karşı Efrînliler, kitlesel bir yürüyüşle tepki gösterdi. 7’den 70’ye yüz bini aşkın kişinin katıldığı yürüyüş, Heyva Sor a Kurd (Kürt Kızılayı) binası önünde başladı. Kentin ana caddelerinde yürüyen halk, 19 Temmuz Stadyumu önünde toplandı. Kentte yaşayan tüm halklar, inançlar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı yürüyüşte, Efrîn Kantonu Özerk Yönetimi, YPG/YPJ, Anti-Terör Birlikleri (YAT), Asayiş Özel Güçleri (HAT), Trafik, Öz Savunma Güçleri (HPC) üyeleri de yerini aldı.

Halk, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri, DAİŞ’e karşı verilen mücadelede Türkiye’nin saldırılarında yaşamını yitirenlerin fotoğrafları; TEV-DEM, Kongreya Star, Efrîn Demokratik Özerk Yönetimi, YPG, YPJ, Asayiş ve HPC flamaları taşıdı. Efrîn Kantonu Yasama Meclisi Üyesi Şerîf Cemo, yürüyüşte yaptığı konuşmada “Onların silahlarından korkmuyoruz çünkü irademiz onlardan güçlüdür” dedi. YPJ komutanlarından Fidan Efrîn ise, şu konuşmayı yaptı: “Türk devleti Suriye’nin bütün topraklarına el koymak istiyor. Ancak halklarımızın direnişi ve şehitlerimizin kanıyla onların bu planları boşa çıktı.”

‘Seferberlik dönemidir’

Ortak açıklama yapan Suriye Kürtleri İlerici Demokrat Partisi, PYD, Suriye Kürtleri Demokrat Partisi, Suriye Kürtleri Birlik Partisi ve TEV-DEM, Türk devletinin Efrîn ve Şehba’ya yönelik saldırılarını kınadı. Tüm halkları, seferberliğe ve Efrîn etrafında kenetlenmeye çağırdı.

‘Kazanan Kürtler olacak’

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Mirze Söylemez “Kürtlerin Efrîn’e yönelik saldırlara karşı tepkileri sert olacaktır” dedikten sonra “Nasıl ki Kobanê’de AKP’nin DAİŞ’e tüm desteğine rağmen kazanan Kürtler olduysa, Efrîn’de de yine kazanan Kürtler olacak” açıklamasında bulundu.

Şengal’den destek açıklaması

Şengal Demokratik Özerk Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırılarını ve Şehba’da yaşanan katliamı kınadı. İnsan hakları örgütlerine çağrıda bulunulan açıklamada, böylesi bir saldırı karşısında kimsenin sessiz kalmaması gerektiği vurgulandı.

Süryaniler Türkiye’yi kınadı

Süryani Birlik Partisi, Türk devletinin Rojava-Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarını kınadı. Açıklamada, “AKP yönetimindeki Türk devletinin bu siyasetini kınıyoruz ve tüm Kürt, Asuri, Arap halklarına karşı tehdit olarak görmekteyiz. Halklar buna karşı duracak” denildi.

EFRÎN/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR