“Efrîn’e saldıranlar büyük kaybeder!”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusuf, “Efrîn’e saldıranlar, Efrîn halkı karşısında yenilecek. Bu saldırılar, Kuzey’i ve Rojava’yı bir yapacak. Kimse Kürtler karşısında yanlış hesaplar içinde olmasın” dedi. Foza Yusuf, konuya dair ANF’ye konuştu

Rusya’nın stratejik hatası

Foza Yusuf, “Bana göre, Rusya’nın büyük bir stratejik hatası, Türkiye’yi İdlib operasyonuna dahil etmesi. Yine Türkleri İdlib’e sokması çok yanlıştır. Bir de her zaman olduğu gibi, Efrîn’de Kürtleri boğmak istiyorlar. Ama bunu başaramayacaklar. İkincisi de Halep, Ezaz, Cerablûs’u nasıl aldılarsa, şimdi de İdlib’de İran’ın istedikleri yerleri alarak, bu yerleri Şam’dan ayırmak istiyor. Rusya, bu dönemde iki cephede savaşamıyor. Çünkü Dêra Zor’la ilgileniyor. Bu sebepten de, Türklerin önünü açarak, izin verdiler İdlib’e girmelerini. Ama yine de tekrar etmek istiyorum; hiçbir sonuç alamayacaklar ve çok büyük bir yanlışın içine girecekler. Türkiye, buradan bir daha çıkmak istemez” dedi.

‘Erdoğan’ın Kobanê ağrısı’

“İdlib’e yapılan operasyonların bir amacı da, Efrîn’e saldırmaktır. Başından beri Türkler bu günü bekliyordu. Şimdi tek düşünceleri, bu saldırıyı bir an önce yapmaktır” diyen Foza Yusuf, Erdoğan’ın “İkinci bir Kobane yaşanmasını istemiyorum, yaşanmasına da izin vermeyeceğim” sözlerine de yanıt verdi. Foza Yusuf, “Bence bu söylem, Erdoğan’ın baskı altında olduğu, korktuğu anlamına geliyor. Bu da gösteriyor ki, onların çok kirli planları var. Kobanê direnişinin kırılması için Erdoğan çok şey yaptı. Kürtlerin kazanmasını istemiyordu. Ama Kobanê’de DAİŞ yenildiği gibi, Erdoğan da yenildi” vurgusu yaptı.

‘Kuzey Rojava birleşir’

Foza Yusuf, son olarak; “Efrîn son iki yıldır olası saldırılar karşısında hazırlıklarını yapıyor ve şu anda olası saldırı karşısında hazırdır. Ben diyorum, çok büyük bir direniş ortaya koyacaklar. Efrîn halkı, kahraman bir duruş sergileyecek. Kim saldırırsa, Efrîn halkı karşısında yenilecek. Onun için şavaş, sadece Efrîn’le de sınırlı kalmayacak. Bu saldırılar Kuzey’i ve Rojava’yı bir yapacak. Onun için kimse Kürtler karşısında yanlış hesaplar içinde olmasın” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR