Emekçiler taleplerini Newroz alanına taşıyacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir’deki kamu emekçileri, 54’üncü haftasını geride bıraktıkları eylemlerini, şimdi de zulme karşı başkaldırı olarak gördükleri Newroz alanına taşıyor.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’den (KHK) nasibini alan kesimlerin başında kamu emekçileri geldi. Bu süreçte, yüz binin üzerinde kamu emekçisi ihraç edilirken 52’si intihara sürüklendi. Ancak, tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen taleplerini dile getirmekten vazgeçmeyen emekçiler, ülkenin birçok yerinde eylemler yaparak işlerine geri dönmek istedi.
İhraç edilenler, İzmir’de de, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu öncülüğünde her hafta eylem yapıyor. İzmir’deki kamu emekçileri, 54’üncü haftasını geride bıraktıkları eylemlerini, şimdi de zulme karşı başkaldırı olarak gördükleri Newroz alanına taşıyor.
‘CİDDİ DİRENİŞLER OLDU’ 
KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç, OHAL ile birlikte toplumun her kesiminin bastırılmaya çalışıldığını ve taleplerini dile getirmelerinin engellenmek istendiğini belirterek, ancak saldırılara rağmen ciddi direnişlerin olduğunu söyledi. Alana çıktıkları her hafta haksız hukuksuz uygulamaların son bulmasını talep ettiklerini belirten Kılıç, barışı ve laikliği savunan, AKP politikalarını eleştirenlerin hedef alındığını belirtti.
‘BU YIL NEWROZ DAHA DA ANLAMLI’ 
Newroz’un halklar ve ezilenler için anlamını yitirmediğini dile getiren Kılıç, “Ortadoğu’da akan kan ve gözyaşına karşı, barışı savunmaktan da geri durmayacağız. Eğer bu topraklarda zulüm halen uygulanıyorsa bir başkaldırı da mutlaka olmak zorundadır. Bu nedenle bu Newroz daha da anlamlı olmalıdır. Çünkü bu toprakların dün olduğundan daha çok barışa, kardeşliğe, bir arada yaşama iradesine ihtiyacı vardır. Bu Newroz’da barışı en etkili bir şekilde tüm kesimler haykırmalı. Şu an karanlık bir tüneldeyiz. Ancak ışık görülüyor. Aydınlığa çıkmak her birimizin çaba ve çalışmasıyla mümkün. Gücümüzü birleştirirsek aydınlık yarınlar da bizimdir” diye konuştu.
‘TALEPLERİMİZLE NEWROZ ALANINDA OLACAĞIZ’
Kamu emekçilerinin sokaklarda aylardır dile getirdikleri talepleriyle Newroz alanına akacaklarını belirten Kılıç, “Newroz zulme bir başkaldırıdır. Aynı zamanda hakkı, hukuku aramaktır. Ortadoğu’da zulüm edenlere karşı bir isyandır. Biz de Newroz’da kamu emekçileri olarak alanda olacağız. Bu Newroz’u toplumun tüm kesimlerinin bir arada olduğu bir bayrama dönüştürmeliyiz” ifadelerini kullandı. Kılıç, “İşleri gasp edilen kamu emekçileri olarak herkesten daha çok yaşadığımız hak gasplarını Newroz alanında da dile getirmemiz gerekiyor” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR